Zdarzają się momenty, w których każdy staje przed koniecznością wyboru najlepszego obuwia, które założy do pracy. Wymagania dotyczące wygody, ale także estetyki i odpowiedniego poziomu sprawiają, że buty do biura powinny być dobierane ze szczególną uwagą. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim dobrze jest dostosować się do stosunków panujących w danej firmie – tak, żeby nie popełnić niepotrzebnego faux pas. Warto więc dokładnie przestudiować dostępne zasady dress code, a jeśli są niedostępne, poprosić kogoś o ich udostępnienie. I na ich podstawie dobrać buty do biura

 

Buty muszą być wygodne

 

Niezależnie jednak od tego, jakie wymagania w stosunku do obuwia stawia swoim pracownikom organizacja, należy zadbać przede wszystkim o własną wygodę. Buty do biura powinny więc zapewniać w pierwszej kolejności odpowiednie trzymanie stopy. W żadnym razie nie mogą uciskać. Jeśli tak będzie, po kilku godzinach spędzonych przy biurku może okazać się, że nasze nogi odmawiają posłuszeństwa. Praca w takich warunkach może być znacznie utrudniona, a w skrajnych przypadkach wręcz niemożliwa. Z tego względu jest to bardzo ważna kwestia, której nie można pominąć wybierając buty do biura

 

Estetyka także się liczy

 

W żadnym razie też nie można zlekceważyć kwestii odpowiedniego doboru estetycznego obuwia do pracy. Owszem, buty powinny zgadzać się z ogólnie przyjętym w firmie dress codem, o czym była już mowa, jednak dobrze byłoby, gdyby spełniały także inne wymagania dotyczące ich wyglądu. Choćby tego, jaki mają mieć kolor. Buty w barwach jaskrawych będą niewątpliwie przyciągały uwagę, sprawdzą się więc u tych, którzy chcą być w centrum uwagi. Z kolei biurowe obuwie w barwach nieco skromniejszych pozwoli ukryć się nieco za korporacyjnym mundurkiem. Wybór jest indywidualny. Dobrze jednak zapamiętać, że indywidualne, przyciągające uwagę buty mogą być przyczyną nieprzyjemnych uwag ze strony współpracowników. Łatwo w ten sposób zapracować sobie na etykietkę kogoś, kto większą wagę przykłada do wyglądu, zamiast do pracy.

 

Na obcasie czy płaskie?

 

Odpowiedni dobór butów do biura to także decyzja dotycząca podeszwy oraz tego, czy but powinien być umieszczony na obcasie czy nie. To bardzo ważne ze względu na postrzeganie przez współpracowników, ale także z powodu wygody. Buty na obcasie są bowiem mniej komfortowe. Z drugiej jednak strony, jeśli w planie pracy znajdują się spotkania z klientami, buty tego rodzaju z pewnością będą atutem. Dlatego warto pomęczyć się przez jakiś czas. Albo wziąć ze sobą dwie pary butów i wymienić je w odpowiednim momencie. Najlepiej tuż przed spotkaniem.

 

Wybierając buty do biura dobrze jest też pamiętać o tym, że w miejscu pracy jest zwykle cieplej niż na zewnątrz. To ważne zwłaszcza w zimie, kiedy zakładane są ciepłe kozaki. Jeśli będą za ciepłe, stopa może się pocić, a to z kolei może prowadzić do nieprzyjemnego uczucia i zapachu. Warto więc rozważyć, czy także w tym wypadku nie wziąć do biura drugiej pary butów.

Licencja: Creative Commons