Spędzając czas z maluszkiem na spacerach, w podróżach, podczas zabaw należy być przygotowanym na sytuacje, kiedy dziecko będzie głodne lub spragnione.

Data dodania: 2010-08-23

Wyświetleń: 2171

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z doskonałym rozwiązaniem w przypadku picia przychodzą rodzicom producenci kubków niekapków. Są to kubki wyposażone w specjalną uszczelkę, która nie pozwala, aby zawartość się wylała z butelki. Dziecko może pić z kubka niekapka bez większego wysiłku.

Kubki mają wymienialny ustnik. Może on być miękki dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia lub twardy dla dzieci mających ponad 18 miesięcy. Dzięki wymienialnemu ustnikowi istnieje możliwość zmiany go z miękkiego na twardy, kiedy dziecko podrośnie, a kubek może pozostać ten sam. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy nasz malec przyzwyczaił się i bardzo polubił swój kubek niekapek.
Kubki posiadają kapsel chroniący kubek i ustnik przed zabrudzeniem. Są bardzo proste w obsłudze i łatwe w utrzymaniu czystości. Można je myć w zmywarce, co jest dodatkowym ułatwieniem i atutem kubka niekapka.
Kubki bardzo łatwo można dopasować do wieku i potrzeb dziecka, gdyż są produkowane w kilku pojemnościach i posiadają czytelną podziałkę w milimetrach. Kubki są produkowane w różnych kolorach, które z pewnością spodobają się każdemu dziecku. Mogą posiadać także nadruki (np. owieczki albo biedronki), których widok będzie cieszyć dziecko.
W celu ułatwienia dziecku trzymania kubka niekapka są wyposażone w uchwyty dostosowane do małych rączek dziecka. Można je bardzo łatwo zdjąć, żeby umyć, a następnie założyć czyste z powrotem. Dla starszych dzieci atrakcyjny będzie kubek niekapek posiadający klips, przy pomocy którego może być przypięty do ubranka dziecka lub wózka.

Wadą kubka niekapka może być w przypadku zbyt miękkiego ustnika gryzienie go przez dziecko. Wówczas dziecko nie będzie piło z kubka, ale po przegryzieniu ustnika rozlewało na siebie i wokół siebie napój z kubeczka. Według opinii niektórych specjalistów, kubki niekapki mogą powodować wadę zgryzu i wadę wymowy. Opinie te nie są potwierdzone badaniami. Używanie kubka niekapka nie może być jedyną przyczyną wystąpienia tych wad. Mogą one zaistnieć jedynie wespół z innymi czynnikami wywołującymi je.

Podczas upałów niemowlętom sztucznie karmionym należy podawać niegazowaną wodę mineralną o niskiej zawartości sodu, najlepiej przegotowaną. Można też podawać herbatki owocowe oraz soki warzywne i owocowe. Małe dzieci nie powinny pić coca coli, napojów sztucznie barwionych ani gazowanych. Niemowlętom karmionym naturalnie nie trzeba podawać żadnych dodatkowych napojów, pierś mamy jest bowiem w pełni wystarczająca. Trzeba ją jednak w czasie upałów proponować malcom częściej niż zwykle.

Ważne, aby picie było regularne, nawet (a przeważnie tak jest) jeżeli dziecko nie prosi o nie. Może być pochłonięte zabawą albo jest zbyt małe, żeby wypowiedzieć wyraźnie, że chce mu się pić.   Upalna temperatura za oknem może doprowadzić do odwodnieniu organizmu. Jest ono szczególnie niebezpieczne u niemowląt i dzieci, gdyż woda wpływa na odporność, procesy trawienia oraz ogólny stan samopoczucia, dlatego dbałość, aby dziecko było często, regularnie i zdrowo pojone, jest tak ważna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena