Kryzys finansowy nauką na przyszłość
W roku 2009 Amerykę, a następnie Europę nawiedził najpotężniejszy od 20 lat kryzys finansowy. Lekkomyślna polityka finansowa banku centralnego w Stanach Zjednoczonych (FED) oraz gigantów rynku hipotecznego, którzy hurtowo wydawali kredyty bez zabezpieczenia doprowadziła do upadku bądź problemów finansowych wiele dużych korporacji i firm. W efekcie ucierpiały rynki finansowe, przedsiębiorstwa, klienci indywidualni.
Kryzys w Grecji
Ponad rok po zapaści finansowej krajów rozwiniętych, kiedy sytuacja wydawałoby się, zaczęła się stabilizować, potężny kryzys nawiedził Grecję, a słychać już także o problemach w Hiszpanii i na Węgrzech. Walka z kryzysem powróciła niczym trzęsienie ziemi wywołane przez fale tsunami.
Polityka zbyt niskich stóp procentowych, nadmierne zadłużanie się, będące efektem zbyt luźnej polityki monetarnej kolejnych rządów Grecji doprowadziło do deficytu na poziomie kilkunastu procent PKB i długu publicznego grubo przekraczającego 100%.
Recepta na uniknięcie kryzysu
Jaka zatem jest recepta na bezpieczeństwo finansowe w sytuacji, gdy rynki nadmiernie napędzają koniunkturę, a rządy zmieniają się średnio, co 5 lat? Najbardziej skutecznym narzędziem, które nie jest czystą utopią wydaje się być odpowiednio zdefiniowany nadzór finansowy i regulacje. Dzięki temu bank ma ograniczone możliwości inwestowania w ryzyko, jakim jest udzielanie kredytów hipotecznych każdej osobie, która o to prosi, a rządy nie mają możliwości nadmiernego zwiększania deficytu budżetowego.