Wiele osób mówi, iż zasady są po to, aby je łamać, bądź też „zasada jest jedna: Niema żadnych zasad." Otóż jeśli ktoś te dwa przysłowia będzie stosował inwestując na GPW, bądź też na innych rynkach, bardzo szybko zauważy odpływ środków finansowych z swego rachunku.
Jedna z zasad, którą niestety bardo często młodzi inwestorzy nagminnie łamią, to chciwość. Chcieliby zarobić jak najwięcej pieniędzy, w jak najkrótszym czasie. Otóż jest to niewątpliwie coś strasznego, gdyż w konsekwencji mogą popaść w duże straty swego portfela inwestycyjnego. Bywa i tak, iż początkujący nie doświadczony inwestor na samym swym początku zarobi spore pieniądze, gdyż nie kiedy intuicyjnie wybrał spółkę. Lecz i w tym wypadku dobra passa się kiedyś skończy, ów inwestor będzie grał coraz to większymi środkami finansowymi i po nie długim czasie będzie zajmował nie przemyślane pozycje poprzedzone emocjami, i te pozycje przyniosą najprawdopodobniej większe straty, a niżeli poprzednie zyski. Dlatego dobrze jest aby początkujący inwestor na sam początek stracił małą cześć z swego portfela, aby to go skłoniło do rozwagi w podejmowaniu decyzji, oraz skłoniło do systematycznego zdobywania wiedzy na temat rynku kapitałowego, nie myśląc, iż giełda to maszynka do zarabiania pieniędzy.
Kolejną, jak że istotną zasadą, którą niestety wszyscy popadają, nawet Ci bardzo doświadczeni inwestorzy to emocje. Bardzo często zdarza się tak, iż na wskutek emocji dokonujemy złych decyzji, za co w konsekwencji pozostaje nam zapłacić. Aby się przed tym uchronić należy przed dokonaniem zakupu przeprowadzić dogłębną analizę techniczną, jak również fundamentalną, ważne jest aby zdecydowanie więcej argumentów przemawiały na korzyść naszej transakcji. Powinniśmy pamiętać, aby przed dokonywaniem jakichkolwiek transakcji określić swoją możliwą dopuszczalną stratę stosując Np. zlecenie Stop Loss.
Kolejną zasadą jest to, iż nie należy przyjmować większych strat, a niżeli zysków. Wydawałoby się logiczne i normalne, jednakże nie do końca. Wielu młodych inwestorów najczęściej inwestuje w krótkim terminie, co powoduje bardzo częste napięcia, które najczęściej doprowadzają do emocji wspomnianych powyżej. I w takiej sytuacji inwestor widząc wzrastające Np. swe akcje, bojąc się przed spadkiem podda się emocją i zrealizuje mały zysk. Lecz po pewnym dłuższym okresie zauważa, iż mógł dość dobrze zarobić na ów instrumencie. Jednak, jeśli ten sam inwestor zauważy spadek swych akcji Np. o 5% będzie chciał wyjść na 0, co spowoduje, iż zostanie z tymi akcjami, co po pewnym czasie może przynieś znaczący spadek Np. 12%. Zauważmy co było źle. Ów inwestor zrealizował mały zysk, bo jąć się iż jego walory spadną. Zrealizował zysk na poziomie 3%. Lecz już przy następnej pozycji, która okazała się być tą nie udaną zrealizował stratę na poziomie 12%. Jeśli w obie dwa instrumenty inwestował taką samą kwotą wychodzi, iż poniósł stratę w wysokości 9%. Z tego można wywnioskować, iż aby wyjść na zero musi zrealizować zysk na 4 pozycjach z czego średnio powinna przynieść każda pozycja 3% zwrotu.
Kolejną zasadą, o której najeży pamiętać, to, iż niemożna całego swojego kapitału inwestować w jeden instrument, czy też w parę walorów z tego samego sektora. O cóż chodzi. Dajmy na to, iż na wojnie było dwóch generałów, którzy mieli podzielić swoich żołnierzy na polu bitwy. Jeden z generałów poustawiał swych żołnierzy w różne miejsca, stworzył dużo małych oddziałów. Drugi z generałów poustawiał swych ludzi w jednym skupisku, chciał utworzyć jedną dużą silną armie. Lecz pewnego dnia nastąpiły naloty wrogich oddziałów. I jak można sądzić zdecydowane większe straty ludziach odnotował ów drugi z generałów. Tak samo jest na giełdzie, istotną sprawą jest to, aby umiejętnie zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, tak aby dniach grozy nie odnotowaliśmy porażki.