W związku z niedawnym, wysoce zauważalnym kryzysie na Litwie, ktoś zaczął zadawać sobie pytania: Może warto jest poszukać szczęścia gdzie indziej, za granicą? Dlaczego muszę płacić wysoką cenę za błędy popełnione przez skorumpowanych polityków, którzy jasno dają do zrozumienia- nie dbamy o was, mieszkańcy naszego kraju?

Data dodania: 2009-12-03

Wyświetleń: 2008

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy to prawda, ze życie za granica jest łatwiejsze?  Już około dwóch lat temu pensja pracownika budowlanego w krajach Europy wschodniej powinna wynosić tyle samo co pensja dyrektora małej firmy, bądź niektórych instytucji edukacyjnych.

  Narasta oczywiste pytanie- Czy warto jest ukończyć studia, poczym otrzymywać minimalne podwyżki podczas powolnego rozwoju kariery, wraz z niewielkim wynagrodzeniem początkowym? Czy nie lepiej jest pracować fizycznie i zarabiać wystarczająco aby móc pozwolić sobie na wszystko?

  Wspomniana wyżej sytuacja rozwinęła się głównie w związku ze wzrostem inwestycji po wejściu Litwy do Unii Europejskiej. Fakt ten spowodował również migrację wielu ludzi z krajów Europy wschodniej do Europy zachodniej, a co za tym idzie, spadek liczby pracowników fizycznych w krajach Europy wschodniej.

  Kryzys w regionach europy wschodniej był po części przyczyną stagnacji marketu budowlanego. Ceny nieruchomości spadły do poziomu sprzed pięciu lat, co spowodowało ogromne cięcia w wynagrodzeniach dla fizycznych pracowników budowlanych oraz pracowników innych profesji. Szefowie firm zaczęli znacznie obniżać koszty, często poprzez zmniejszanie liczby personelu. Nie tylko pracownicy fizyczni, ale również mnóstwo innych osób, takich jak kierownicy, stracili swój przychód.

  Rozpoczął się drugi okres wysokiej emigracji. Ludzie uciekają z rodzinnych krajów, do krajów z bardziej rozwiniętą, silną ekonomią.

  Częściej niż przedtem możemy usłyszeć język polski, litewski czy rumuński na ulicach Londynu i definitywnie bylibyśmy w stanie spotkać pracowników pochodzących z tych krajów na prawie każdej budowie.

  Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź może być prosta. Wciąż więcej jest ofert pracy w Londynie, stolicy kraju, która  zaczęła wykazywać znaki ekonomicznego ożywienia, większe niż w każdym jednym z krajów Europy wschodniej.

  Londyn jest gospodarzem Igrzysk Olimpijskich 2012, co oznacza, że cała infrastruktura we wschodniej części Londynu (okolice Stratford) zostanie udoskonalona praca w Londynie. Powstanie wiele nowych hoteli, sklepów, stadionów, stacji metra, itp.

  Kolejny powód dlaczego londyński przemysł budowlany jest wciąż ożywiony to rekordowa liczba nowych studentów, ludzi którzy poprzez podnoszenie poziomu edukacji chcą przebić się przez stagnację ekonomiczną. W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na budowe nowych akademików.

  Pytanie czy warto jest opuszczać rodzinny kraj, wciąż pozostaje pytaniem. Odpowiedź może zależeć od wielu okoliczności, takich jak poziom znajomości języka angielskiego, ambicje czy obecność przyjaciół, którzy mogliby pomóc podczas pierwszych, najtrudniejszych miesięcy oraz wiele innych.

Każdy powinien zadecydować indywidualnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena