Remont lub wykończenie wnętrz to zakres prac wymagających odpowiedniego przygotowania. Zanim więc do niego przystąpimy, należy spokojnie usiąść i przeanalizować kilka spraw, których pominięcie może kosztować nas sporo nerwów i dołożyć niepotrzebnych wydatków.

Data dodania: 2009-07-02

Wyświetleń: 2802

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Przemyśl poważnie ostateczny wygląd swojego mieszkania/domu w całości, jak i każdego pomieszczenia oddzielnie. Przejrzyj fachowe czasopisma, obejrzyj fotki i zastanów się, które z przedstawianych pomysłów możesz wykorzystać u siebie.
Pamiętaj, że wystarczy kiepski dobór odcieni farb, źle poprowadzenie oświetlenie lub zbyt dużo "bajerów", by efekt był odwrotny do zamierzonego.

2. Przelicz dokładnie fundusze, które chcesz przeznaczyć na remont lub wykończenie. Materiały lub elementy wykończenia bywają drogie.
Na pewnych rzeczach można zaoszczędzić, na innych nie warto. Co komu po super wyglądającej misce WC, skoro spłuczka podtynkowa się zacina.

3. Dokonaj dokładnych pomiarów pomieszczeń /obmiar/. Pozwoli Ci to jednorazowo kupić materiały w takiej ilości, jakiej faktycznie potrzebujesz. Oszczędzasz w ten sposób na kilkukrotnych odwiedzinach sklepu po te same materiały.

4. Sporządź w miarę dokładną listę tych materiałów i spisz zakres prac do wykonania. Dzięki temu będziesz mógł działać wg z góry określonego planu.

5. Sprawdź wydajności materiałów oraz zrób przeliczenie ich wymaganej ilości wg obmiaru Twoich pomieszczeń.

6. Zabezpiecz elementy pomieszczeń, które mogą zostać zabrudzone lub uszkodzone w trakcie prac. Dotyczy to oklejania okien, podłóg lub ewentualnie mebli.
Pamiętaj też, by remont przeprowadzać w odpowiedniej kolejności. Jeśli chcesz wymienić okna, zrób to, zanim weźmiesz się za przygotowanie ścian do malowania.

7. Staraj się wykorzystywać do konkretnych prac materiały jednego producenta. Instrukcje odnośnie innych produktów zalecanych do wykorzystania z konkretnym materiałem znajdziesz na większości opakowań.

8. Stosuj się do zaleceń producenta odnośnie techniki pracy z jego produktami /sposób wykorzystania, czas pracy itp./

9. Jeśli chcesz sam wykonać drobne prace elektryczne, pamiętaj by mieć pod ręką zawsze próbnik i na czas pracy wyłączyć bezpieczniki.
Jeśli potrafisz posługiwać się narzędziami elektromechanicznymi, pamiętaj o odpowiednim i bezpiecznym ich wykorzystaniu. Nie przybijaj gwoździ kombinerkami :)

10. Jeśli do prac w Twoim mieszkaniu/domu chcesz wynająć ekipę, nie bierz pod uwagę tanich ofert. Im taniej, tym większe prawdopodobieństwo przyszłych niedoróbek, poprawek i ogólnie mierna jakość wykonania.
Postaraj się najpierw porozmawiać z oferentem, wypytaj o proponowany sposób wykonania prac, sugerowane materiały, umowę, gwarancje itp.
Rozmowy nic nie kosztują, a nawet laik zorientuje się czy ma do czynienia z fachowcem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena