W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć nieco jedno z ważniejszych urządzeń kuchennych a zarazem integralną część mebli jakimi jest ona zabudowana a jest to zlewozmywak kuchenny.

Data dodania: 2009-06-19

Wyświetleń: 1477

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć nieco jedno z ważniejszych urządzeń kuchennych a zarazem integralną część mebli jakimi jest ona zabudowana a jest to zlewozmywak. Pełniąc funkcje sanitarne jako miejsce do zmywania naczyń lub usuwania płynnych odpadów kuchennych, jest jednym z najbardziej eksploatowanym urządzeń w kuchni, a zarazem jednym z najbardziej tradycyjnych i najstarszych. Jednak w brew pozorom na przełomie lat podlegał on ciągłej ewolucji konstrukcyjnej, oraz materiałów z których jest wykonywany.

Pierwotnie ręcznie wykonywane miedziane lub ceramiczne zlewy ewoluowały wykorzystując coraz nowsze materiały i rozwiązania konstrukcyjne, adoptując na swoje potrzeby np stal nierdzewną, czy materiały kompozytowe. Aby usystematyzować nieco rodzaje zlewozmywaków należało by je podzielić ze względu na rodzaj materiałów z jakich są wykonywane, oraz kształt który równocześnie wpływa na funkcjonalność i sposób pracy. Tak więc w obecnym czasie do produkcji zlewów stosuje się.


stal nierdzewna (gładka lub chropowata)
miedź
materiały ceramiczne
kamień
kompozytowe (wykonane na bazie żywic z odpowiednimi dodatkami)
kwarcowe


Podział ze względu na kształt.


zlewozmywak jedno komorowy
zlewozmywak jedno komorowy z ociekaczem
zlewozmywak 1.5 komory
zlewozmywak 1.5 komory z ociekaczem
zlewozmywak 2 komorowy
zlewozmywak 2 komorowy z ociekaczem
zlewozmywaki narożne


Wspominałem wcześnie o ewolucji konstrukcyjnej coś co wydawało się prostym urządzeniem, można obecnie wyposażyć w szereg usprawnień wydatnie poprawiających funkcjonalność. Wiodący producenci tak budują swoje zlewy aby można było montować w nich różnego rodzaju podzespoły. Do najpopularniejszych zalicza się:


różnego rodzaju deski do krojenia
koszyki do płukania warzyw i owoców
zdejmowane ociekacze montowane w miejsce komór
dozowniki do płynu do naczyń
młynki do odpadów podwieszane pod odpływ zlewozmywaka


Tyle na początek na temat zlewozmywaków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena