Artykuł nt. odpowiedniej pielegnacji niemowląt przeznaczony dla młodych rodziców.

Data dodania: 2008-12-23

Wyświetleń: 4758

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pielęgnacja skóry

Kiedy na świat przychodzi niemowlę, młodzi rodzice muszą szczególnie dużo uwagi poświęcić jego pielęgnacji, by uchronić je od wszelkiego rodzaju podrażnień oraz infekcji. Zwłaszcza w dobie coraz częściej występujących alergii należy szczególnie uważnie dobierać kosmetyki oraz środki piorace, które nieodpowiednio dobrane mogą wywoływać zaczerwienienie, świąd czy pieczenie. Troska o małe dziecko nei musi być jednak problematyczna - wystarczy tylko kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

Skóra małego dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Nie posiada jeszcze szczelnego płaszcza lipidowego, a jej warstwa rogowa nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. By uchronić malucha przez podrażnieniami, należy więc poświęcić sporo uwagi jego pielęgnacji. Na rynku dostępne są różnorodne serie kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt oraz dzieci starszych. Ich składniki są idealnie dobrane do potrzeb skóry dzieci, nawet tych cierpiących na nadwrażliwość czy alergie. Do codziennej pielęgnacji dziecięcej skóry nie potrzeba wielu kosmetyków, jednak powinny być one najwyższej jakości.

Na toaletę skóry dziecka składa się oczyszczanie, nawilżanie i natłuszczanie. Niemowlaka należy kąpać codziennie, używając produktów nie dopuszczających do podrażnienia i przesuszenia skóry. Powinny one zawierać oliwkę, która natłuszcza naskórek malucha i chroni go przed podrażnieniami. Jeśli niemowlak nie ma jeszcze zbyt wielu włosów na główce, można myć ją płynem do kąpieli, jednak w przypadku dzieci posiadających gęste włosy należy zastosować szampon. Nowoczesne szampony przeznaczone dla najmłodszych, dzięki naturalnym substancjom, łagodnie myją skórę głowy oraz włosy, nadając im puszystość i połysk. Warto wspomnieć, że produkty te nie wywołują szczypania i łzawienia oczu, co bardzo ułatwia rodzicom mycie główki dziecka.
Po kąpieli należy starannie osuszyć skórę dziecka. Jeśli u malucha występują podrażnienia, nie należy zbyt mocno pocierać jej ręcznikiem, bo można dziecku w ten sposób jeszcze bardziej zaszkodzić. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku przykładanie do ciała pieluchy tetrowej, która doskonale wchłonie nadmierną wilgoć.
Kolejnym krokiem jest nawilżenie i natłuszczenie skóry maleństwa. Najlepiej sprawdza się tu oliwka dla niemowląt, która chroni skórę przed przesuszeniem i sprawia, że jest ona delikatna i miła w dotyku. Podczas smarowania oliwką warto zafundować maluchowi masaż, który działa uspokajająco i wyciszająco oraz ma zbawienny wpływ na dziecięce dolegliwości – kolki czy wzdęcia.
Na miejsca wrażliwe na otarcia powinno się nałożyć nieco pudru, który zapobiegnie odparzeniom oraz ukoi podrażnioną skórę dziecka.
Dobrze, jeśli produkty, których używamy do pielęgnacji, zawierają D-pantenol, witaminę E, oraz wyciąg z rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne i lekko aseptyczne. Jednocześnie kosmetyki dla dzieci nie powinny zawierać sztucznych barwników, które mogłyby spowodować podrażnienia.

Pupa jak marzenie

W przypadku noworodków oraz maluchów noszących pieluchy, ogromne znaczenie ma pielęgnacja pupy. Na skutek kontaktu z moczem, wysoką temperaturą oraz niedostatkiem powietrza jest ona szczególnie narażona na obtarcia, podrażnienia i zaczerwienienia. By im zapobiec, należy jak najczęściej zmieniać pieluchę na świeżą. Podczas każdego przewijania powinno się oczyścić skórę z zabrudzeń, osuszyć ją oraz natłuścić. Jeśli warunki nie pozwalają na umycie pupy dziecka wodą, można skorzystać z chusteczek nawilżanych, które idealnie sprawdzają się w takich sytuacjach. Łagodnie oczyszczają one delikatną skórę malucha, nawilżają ją i jednocześnie pielęgnują. Nowoczesne chusteczki są miękkie i przyjemne w dotyku, a dodatkowym udogodnieniem są wygodne opakowania umożliwiające ich wielokrotne otwieranie i zamykanie bez obawy, że wyschną. Chusteczki sprzedawane są w opakowaniach twardych, które idealnie sprawdzają się w domu oraz w opakowaniach miękkich, które przydają się podczas spaceru czy podróży.
Jeśli sytuacja podczas przewijania na to pozwala, powinno się pozostawić dziecko choć na chwilę bez pieluchy. Dostęp powietrza do delikatnej skóry działa bowiem zbawiennie na wszelkie podrażnienia.
W przypadku wystąpienia odparzeń, kojąco wpłynie na nie kąpiel w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Jeśli podrażnienie nie ustępuje przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza pediatry, który ustali, czy dziecko nie cierpi na alergię.

Wybór odpowiedniej pieluchy

Bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru i rodzaju pieluchy dla konkretnego malca. Należy pamiętać, że w każdym etapie wieku dziecięcego maluchy mają inne potrzeby uwarunkowane konkretnym stadium ich rozwoju oraz wieku. Innej potrzebuje noworodek, który głównie leży w łóżeczku, a innej dziecko, które zaczyna raczkować lub które już chodzi.
Wybierając odpowiednią pieluszkę, należy kierować się wagą dziecka, chłonnością pieluchy, materiałami, z których jest wykonana oraz jej funkcjonalnością. Pieluszka musi być chłonna, powinna chronić ubranie przed zabrudzeniem, a zarazem powinna być przewiewna, żeby skóra mogła oddychać. Żeby mogła dobrze spełniać swoją funkcję, musi dobrze przylegać do ciała, jednak nie powinna być zapięta zbyt ciasno. W przypadku poprawnie założonej pieluszki można bez trudu wsunąć palec wskazujący między nią a brzuszek malucha. Dobrze, jeśli pielucha jest elastyczna i nie krępuje ruchów dziecka. Doskonałym rozwiązaniem są też zapięcia na rzepy, które można wielokrotnie rozpinać i zapinać, nawet w przypadku rąk ubrudzonych oliwką czy pudrem.
Niektóre firmy posiadają w swojej ofercie pieluszki z umieszczonymi na przedzie obrazkami. Są one pomocne przy zakładaniu pieluchy, ponieważ od razu wiadomo, gdzie jest przód, a gdzie tył. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, iż dzieci uwielbiają samodzielnie wybierać pieluchy z ulubionymi rysunkami, bawić się nimi oraz słuchać opowieści o swoich „małych bohaterach”, co jednocześnie rozwija ich wyobraźnię.
Jeśli musimy przewinąć dziecko poza domem, przydadzą się pieluszki, do których dołączone są specjalne woreczki. Wystarczy wtedy włożyć zużytą pieluchę do woreczka i kłopot znika. Natomiast podczas przewijania dziecka w publicznej toalecie, gdzie nie mamy zbyt komfortowych warunków, pomocne są specjalne podkłady wykonane z miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów. Można je stosować także w łóżeczku dziecka, jako dodatkową ochronę pościeli, szczególnie pomocną w okresie odzwyczajania dziecka od pieluszek.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Mimo starań rodziców, u dziecka może rozwinąć się pieluszkowe zapalenie skóry. Najczęściej powstaje ono na skutek zbyt długiego kontaktu pupy malca z wydalinami. Również zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie, zbyt wysoka temperatura otoczenia oraz brak dostępu powietrza może skutkować poważnym podrażnieniem.
Leczenie polega na dokładnym myciu odparzonej skóry czystą wodą z mydłem oraz smarowaniu jej specjalną pastą dostępną w aptece bez recepty. Bardzo istotna jest w tym przypadku także częsta zmiana pieluszek i unikanie ceratek oraz plastikowych majteczek, które uniemożliwiają dopływ powietrza do skóry. Powinno się jak najczęściej wietrzyć podrażnione miejsce, pozwalając maluchowi poleżeć bez pieluchy. Warto też zafundować mu kąpiel w nadmanganianie potasu.

Nauka samodzielnej toalety

Dla starszych dzieci, które rozpoczynają naukę samodzielnej higieny, dostępne są na rynku specjalne chusteczki nawilżane, które mają przyjemny, owocowy zapach i które można spłukać w toalecie. Posiadają właściwości łagodzące i nawilżające, a dzięki kolorowym opakowaniom są atrakcyjne dla dzieci. Maluch z większą chęcią skorzysta z miękkiej, pachnącej chusteczki niż ze zwykłego papieru toaletowego.

W trosce o dziecko

Pielęgnując skórę małego dziecka, powinno się zawsze pamiętać o wspomnianych wyżej głównych zasadach. Działanie takie pomoże uchronić malca przed nieprzyjemnymi podrażnieniami, które są dokuczliwe dla dziecka.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena