Okna są istotnym elementem elewacji, decydującym o wyglądzie i charakterze budynku. W zależności od efektu, jaki ma być osiągnięty, montuje się okna jednoramowe, polskie, krosnowe, półskrzynkowe i wreszcie skrzynkowe, będące tematem tego artykułu.

Data dodania: 2014-06-11

Wyświetleń: 1232

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym różnią się okna skrzynkowe od pospolitych, powszechnie stosowanych okien jednoramowych? W odróżnieniu od okien jednoramowych, okna skrzynkowe posiadają dwie pary skrzydeł, wewnętrzne i zewnętrzne, otwierane do środka.  Skrzydła mocowane są do ramy, która składa się z ościeżnicy i krosna. Swojej - dość skomplikowanej konstrukcji - okna skrzynkowe zawdzięczają specyficzny wygląd. Specyfika ta ma jednak pozytywny charakter.  Zwłaszcza, gdy dotyczy inwestycji takich jak np. renowacje zabytkowych kamienic, gdzie ważne jest zachowanie zabytkowego stylu lub odtworzenie oryginalnego wyglądu budynku.

Ponieważ pożądane jest połączenie wysokich walorów estetycznych i zaawansowanych technologii, na rynku pojawiło się wiele rozwiązań technologicznych poprawiających walory użytkowe i parametry techniczne drewnianych okien. Są to np. okucia obwiedniowe w funkcją rozszczelniania, wentylacji i stopniowania uchyłu lub pakiety termoizolacyjne szyb.

Czym charakteryzują się „nowoczesne” okna skrzynkowe wykonywane z drewna? Są trwałe, szczelne, ciepłe i ciche, cieszą oko swoim wyglądem. Okna skrzynkowe są jednak sporo droższe od okien jednoramowych i m.in. dlatego nie montuje się ich powszechnie w nowych inwestycjach. Charakterystyczny, zabytkowy styl okien skrzynkowych nie pasuje do elewacji gmachów nowoczesnej architektury. Ich stylistyka różni się znacznie od tej sprzed lat. Tu nasuwa się pytanie: czy nowoczesne, energooszczędne okna jednoramowe wyprą z rynku okna skrzynkowe? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ są to dwa całkowicie odmienne rodzaje okien. Okna skrzynkowe montowane są nie tylko w dworkach, pałacach i innych prestiżowych inwestycjach, ale również w przedwojennych kamienicach, których - wbrew pozorom - trochę się zachowało. Warszawskie Śródmieście i Stare Miasto pełne jest ulic i uliczek, przy których możemy podziwiać takie - lepiej lub gorzej zachowane - kamienice.

Ciekawostką jest fakt, że okna skrzynkowe – ze względu na skomplikowany i mozolny przebieg procesu produkcji – są zwykle dokładniej wykonane od tradycyjnych okien. Ich wysoka cena ma zatem przełożenie na trwałość i wytrzymałość. Należy je tylko – podobnie jak wszystkie rodzaje drewnianych okien – odpowiednio konserwować i pielęgnować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena