Przyczyną awarii sprzętu gospodarczego bardzo często jest osad z kamienia, tzw. twarda woda - zawierająca wysokie stężenie soli oraz takich metali jak wapń i magnez. Wyglądający niegroźnie biały proszek tworzący się pod wpływem wysokiej temperatury może powodować poważne usterki w pralce.

Data dodania: 2014-01-10

Wyświetleń: 1664

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak poradzić sobie z twardością wody?

Nalot z kamienia jest często spotykany w łazience, w miejscach gdzie spływa twarda woda. Projektując wnętrze łazienki bądź remontując powinno wziąć się pod uwagę materiał z jego zostały wykonane urządzenia kąpielowe. Kamień pojawiający się na urządzeniach sanitarnych znacznie obniża ich żywotność, a do tego zakłóca estetykę wnętrza.
 
Woda do picia
Doraźnie można dodawać kilka kropel soku z cytryny, która poprawia walory smakowe wody. Warto rozważyć zamontowanie w kranie na stałe specjalnych filtrów z wkładem zmiękczającym.

SOS dla pralki
Na rynku powszechnie dostępne są środki zmiękczające wodę - regularnie dodawane do prania dbają o dobry stan urządzenia. Bez pomocy fachowca trudno sprawdzić czy na elementach grzewczych pralki osadził się kamień, dopóki się nie zepsuje.

W domowych warunkach można przeprowadzić test na twardość wody w kranie za pomocą wskaźników papierowych bądź metodą miareczkowania używając specjalnych kropli.

Do oznak twardej wody należy:

  • kamień w czajniku
  • biały nalot na kawie bądź herbacie mimo uprzedniego zagotowania wody
  • nieprzyjemny smak wody
  • widoczny osad na garnkach i naczyniach
  • wydłużenie czasu gotowania się mięsa czy warzyw
  • słabo pieniące się mydło i detergenty


Jeśli w rurociągach płynie twarda woda to na pewno prędzej czy później pojawi się kamień w przewodach ciepłej wody oraz w grzałkach, mi.in. pralki. Jedną z wiodących na rynku firm oferujących środki zmiękczające twardą wodę jest Calgon. Środki tego typu zapobiegają odkładaniu się kamienia na metalowych, gumowych oraz plastikowych elementach pralki. Produkty są dostępne w postaci proszku, tabletki bądź żelu. Dzięki substancjom zawartym w ich składzie sole magnezu i wapnia zostają zneutralizowana, a woda w konsekwencji zmniejsza swoja twardość.

Uzdatnianie wody w domu
Uzdatnianie wody polega na doprowadzeniu zanieczyszczonej cieczy do zdatności dla danego użytku. Woda płynąca w kranie powinna spełniać określone standardy, aby móc ją pić. Urządzenia uzdatniające pomagają usunąć z domowych rurociągów substancje szkodzące zdrowiu domowników oraz uszkadzające sprzęty znajdujące się w gospodarstwie. Na uzdatnianie wody powinny zdecydować się szczególnie osoby posiadające instalację wykonaną z miedzi oraz gdy sieć wodociągowa wykonana jest ze starych rur stalowych. Jeśli zwykły filtr nie pomoże, jedynym rozwiązaniem jest wybudowanie przydomowej stacji uzdatniania wody.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena