Studia MBA stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Wraz z popularnością, niestety, rośnie też podaż, przez co jakość oferowanych studiów spada. Wybór uczelni jest ważnym krokiem, ale jeszcze ważniejsze jest pełne zrozumiemie samego charakteru tych studiów.

Data dodania: 2013-10-03

Wyświetleń: 1645

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim praktyka

Studia MBA to przede wszystkim zajęcia praktyczne, na których zdobywa się, tak ważne dzisiaj, doświadczenie. Polski system kształcenia wyższego przepełniony jest głównie teorią, co powoduje, że obecność praktyki na MBA staje się jego ogromną zaletą. Na zajęciach studenci uczą się rozwiązywać konkretne problemy i rozwijają praktyczne umiejętności.

Żeby zrozumieć świat biznesu

Na studia tego typu coraz częściej zgłaszają się osoby, które nie mają wykształcenia związanego z zarządzaniem czy ekonomią, mimo to chcą pracować lub pracują już jako menedżerowie. Dlatego też tak ważne jest dla nich zyskanie ogólnego spojrzenia na działanie firm na współczesnym rynku i zrozumienie procesów wpływających na odnoszenie sukcesów. Takie umiejętności potrafią przekazać wykładowcy prowadzący swoje zajęcia właśnie na studiach MBA.

Potrzeba bycia na bieżąco

Programy MBA są ciągle aktualizowane i poprawiane. Wykładowcy starają się przekazywać informacje zgodne ze światowymi trendami, co sprawia, że studenci mają pewność „bycia na czasie” oraz tego, że uczą się przede wszystkim przydatnych i użytecznych, w obecnych czasach, rzeczy.

Dodatkowa zaleta – networking

Ogromna korzyścią studiów MBA jest możliwość poznawania nowych ludzi i stworzenia sobie odpowiedniej listy kontaktów. Jest to bezcenny kapitał na przyszłość, szczególnie w biznesie. Nawiązanie pożądanych znajomości wśród menedżerów wyższego szczebla może później zaprocentować np. podczas współpracy firm przy realizacji ważnego projektu biznesowego.

Istotny jest również fakt, że istnieje możliwość zapisania się do klubu absolwenta lub grup dyskusyjnych, które integrują studentów MBA.

Dyplom menedżera MBA

W dzisiejszych czasach standardem już jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Powoli także standardem staje się posiadanie dyplomu MBA.

Najlepszym momentem na rozpoczęcie studiów MBA jest okres po kilku latach od rozpoczęcia pracy – warto bowiem zyskać wcześniej pewne doświadczenie. Warto także pamiętać, że rozpoczęcie takich studiów z pewnością pomaga podczas starań o awans w pracy.

*          *          *

Podsumowując, ukończenie studiów MBA staje się swego rodzaju normą wśród polskiej elity biznesu i - co za tym idzie - za kilka lub kilkanaście lat, brak dyplomu MBA może automatycznie ograniczać lub blokować wspinanie się po szczeblach kariery.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena