Światłowód jest to bezbarwne włókno wykonane najczęściej ze szkła lub tworzyw sztucznych, które, niestety, często są mylone po prostu z materiałami plastikowymi. Światłowód to pewien rodzaj kanału, służący do przesyłania promieniowania świetlnego.

Data dodania: 2012-08-30

Wyświetleń: 2343

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do budowy światłowodu używa się specjalnego rodzaju szkła kwarcowego. Pod jego warstwą ochronną i tak zwanym płaszczem ukrywa się centrum światłowodu, czyli rdzeń. Często zdarza się, że ten rdzeń jest wielowarstwowy, złożony się z wielu włókien.

Kable światłowodowe można podzielić na kilka głównych grup.

Na początku należałoby wyróżnić światłowody ze względu na ich geometrię. Wśród nich znajdą się: warstwowe, paskowe i włókniste.

Oprócz tego występuje podział kabli światłowodowych uwzględniający ich strukturę modową. W tym przypadku można kolejno wymienić światłowody jednomodowe, których niezaprzeczalną zaletą jest to, że umożliwiają przesyłanie danych nawet na bardzo duże odległości bez znacznego zniekształcania nadawanego sygnału. Światłowody wielomodowe zaś potrafią przenosić wiele promieni światła, które padają do płaszcza światłowodu pod różnymi kątami.

Kolejną kategorią, według której można dokonać rozróżnienia światłowodów, jest rozkład współczynnika załamania. W tym przypadku możemy wyodrębnić światłowody skokowe i gradientowe.

Ostatniego podziału, jakiego powinniśmy dokonać na kablach światłowodowych, jest rozróżnienie dotyczące rodzaju stosowanego materiału. Ten typ kabli reprezentują światłowody szklane, plastikowe i półprzewodnikowe.

Światłowody, dzięki swojej funkcjonalności, znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle technologicznym. Głównie stosowane są w łączach telefonicznych i innych usługach abonenckich. Światłowody mogą być prowadzone przykładowo przez tereny elektrowni lub podstacji energetycznych bez żadnej szkody dla transmitowanych sygnałów. Możliwe jest dołączenie światłowodu do któregoś z kabli przewodzących prąd lub po prostu wykonanie kabla energetycznego zawierającego również żyłę światłowodową. Dodatkowo, na skonstruowaniu światłowodów zyskały stacje telewizyjne. Przy produkcji programów na żywo potrzebna jest znaczna swoboda i lekkość w poruszaniu się operatorów kamery. Dzięki niewielkiemu ciężarowi kabli światłowodowych jest to możliwe. Ponadto przewody światłowodowe wykorzystuje się w dziedzinie zdalnej kontroli i ostrzegania, dzięki transmisji sygnałów wizyjnych. Charakteryzują się wysoką odpornością na różnego typu zakłócenia elektromagnetyczne i odznaczają się niską podatnością na zniszczenia spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego są bardzo cenne dla tego typu zastosowań.

Aby prawidłowo łączyć ze sobą poszczególne światłowody, potrzebne są odpowiednie złączki – złącza światłowodowe. Ich główną cechą jest możliwość wielokrotnego łączenia światłowodów przy pomocy gniazd i wtyków. Tak jak w przypadku kabli światłowodowych, tak i złącza można podzielić na osobne typy. Należą do nich złącza służące do łączenia pojedynczych włókien i takie, które jednocześnie mogą połączyć parę włókien.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena