Przedstawiamy 10 powodów aby zaplanować wypoczynek w miejscowości Kościelisko. Prezentowana lista zawiera najbardziej charakterystyczne walory turystyczne Kościeliska i okolic. Sprawdź miejsca, które w szczególności są warte zwiedzenia, w czasie urlopu na Podhalu oraz które uatrakcyjnią Twój pobyt w górach.

Data dodania: 2012-02-28

Wyświetleń: 2318

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kościelisko to niewielka miejscowość położona u podnóża Tatr i sąsiadująca z Zakopanem. Cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Zimą Kościelisko proponuje wyciągi  narciarskie, latem szlaki turystyczne i rowerowe. O niebywałych walorach turystycznych tej miejscowości decyduje m.in. urzekająca i rozmaita rzeźba terenu.  Wykorzystaj szansę i znajdź noclegi w Kościelisku, bądź w pobliskim Zakopanem i wypoczywaj!

1. Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest największą doliną w polskich Tatrach. W większości pokryta jest lasami świerkowymi. W dolnej części występują dolnoreglowe lasy z domieszką buka, jodły czy reliktowej sosny zwyczajnej. Po dolinie można przemieszczać się pieszo, kolejką turystyczną, rowerem lub bryczką góralską. Dolina znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie. Atrakcją są tu liczne polany i hale z szałasami. Wiosną zakwitają tu masowo krokusy, jesienią zimowit jesienny i jesienne gatunki goryczek. Dolina Chochołowska jest ostoją dzikich zwierząt. Warto wybrać się na wycieczkę pieszą doliną Chochołowską, zwiedzić szczyty Tatr Zachodnich i wykorzystać czas w sposób przyjemny.

2. Wyciągi narciarskie

Zachęcamy wszystkich miłośników nart do wyjazdu na wyciągi narciarskie w miejscowości Kościelisko. Stacje narciarskie w okolicy oferują wyciągi krzesełkowe o długości przekraczającej nawet 1000m. Poszczególne trasy są specjalnie przygotowywane, są odpowiednio naśnieżane, oświetlane oraz nagłaśniane. Zimowe szaleństwo w Kościelisku jest gwarantowane.

3. Trasy biegowe

U wylotu Doliny Chochołowskiej w Witowie znajdują się trasy biegowe. Z 10 kilometrowego szlaku amatorzy biegówek mogą korzystać bezpłatnie. Trasa jest typowo rekreacyjna, o małej skali trudności. Rozpoczyna się i kończy przy parkingu na Siwej Polanie. Trasy biegowe rozsypane są po całym Kościelisku. W Kirach, niedaleko willi ”Halit' – Domu Wypoczynkowego Kopalni Soli w Wieliczce, odchodzi droga do strzelnicy sportowej, gdzie rozgrywane są międzynarodowe zawody biatlonowe. Zbocza Tatrzańskie oferują trasy które umożliwiają praktykę narciarstwa biegowego na wszystkich poziomach trudności, z wielu punktów wyjściowych znajdujących się blisko miast.

4. Zabytki budownictwa górskiego

Dużą atrakcją miejscowości Kościelisko są zabytki kultury ludowej i pasterskiej. W czasie pobytu w miejscowości warto wybrać się na wycieczkę, na pewno Państwa uwagę zwróci zabytkowy dom, zagroda, czy studnia. Spotkacie Państwo wiele drewnianych kościółków, bielonych kapliczek, dzwonnic, tradycyjną kuźnię czy leśniczówkę. W gminie natrafić można również na stare szałasy pasterskie. Wybierając się na spacer po okolicy w każdym miejscu będą Państwo otoczeni historią ludu góralskiego.

5. Kaplica na Kirach

Tuż przy zielonym szlaku prowadzącym dnem doliny, u wejścia na polanę Stare Kościeliska znajduje się murowana kapliczka pokryta gontem. W kaplicy na Kirach Matka Boża Gietrzwałdzka w swym cudownym wizerunku od wielu lat słynie ze swoich łask. Wielu ludzi odzyskało tu zdrowie i składa dziękczynienie za wysłuchane prośby. Kapliczka ogrodzona jest drewnianym płotkiem z rzeźbionymi postaciami zbójnika i górnika.

6. Kapliczka zbójnicka

Kapliczka położona w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Znajduje się tuż przy zielonym szlaku prowadzącym dnem doliny, u wejścia na polanę Stare Kościeliska. Według legendy kapliczka zbudowana została jako wotum dziękczynne przez zbójników, a następnie rozbudowana przez miejscowych górników. W rzeczywistości jednak kapliczka została ufundowana przez górników i hutników zajmujących się wydobywaniem i przetapianiem rud żelaza z okolicznych sztolni.

7. Natura i Krajobrazy

Na trasie w dolinie Kościeliska towarzyszyć Państwu będzie szum Kościeliskiego Potoku. Wspaniałe krajobrazy, wiele jaskiń i innych rozmaitych atrakcji czynią Kościelisko jedną z najliczniej uczęszczanych dolin polskich Tatr. W czasie wędrówek po okolicy asystować Państwu będą piękne widoki na urwiste wapienne skały otaczające dolinę. Kościelisko to brama Tatr Zachodnich, podnóże pasma Gubałowskiego. Niewątpliwie jeden z najpiękniejszych obszarów podgórskich w Polsce.

8. Smreczyński staw

Na terenie doliny Kościeliskiej znajduje się jezioro wyróżniające się wysokim rozwojem życia organicznego i występowaniem płazów. Stwierdzono tu występowanie traszki górskiej i karpackiej a także żaby trawnej. Jest to jedno z nielicznych tatrzańskich jezior, które nie jest położone na dnie dzikiego kotła polodowcowego otoczonego stromymi ścianami, lecz na równinie w lesie. Górale uważali dawniej, że jezioro to nie ma dna. Według legendy, gdy pewien gazda zaczął kopać rów odwadniający, by spuścić z niego wodę i zamienić go na łąkę, głos z wody ostrzegł go, ze zatopi wszystkie miejscowości, aż do morza. Smreczyński Staw był zwiedzany i podziwiany przez wielu znanych twórców. Malowali go m.in. Walery Eljasz- Radzikowski, Wojciech Gerson, Leon Wyczółkowski, opisał go w II tomie Popiołów Stefan Żeromski, a w utworze Oda Seweryn Goszczyński.

9. Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki jest jedną z najładniejszych dolin Tatr. Samochodem można dojechać tylko do starego kolana szosy na Groniku, skąd odchodzi droga do doliny. Od wylotu do Wielkiej Polany Matołąckiej dzieli turystę 2,5 km, czyli 45 minut spaceru. Trasa prowadzi wśród świerkowych lasów na Wielką Polanę Małołącką. Żółty szlak prowadzi dalej przez Świstówkę na Przełęcz Kondracką i Kopę Kondracką.

10. Atrakcje Widokowe

W pobliżu Kościeliska znajdują się piękne i urzekające doliny. Nigdzie niespotykana flora i fauna stanowią atrakcję dla licznych turystów. Gmina Kościelisko to jeden z najpiękniejszych podgórskich terenów w Polsce. Jej część jest położona na Terenie Tatr Zachodnich i objęta ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. O doskonałych walorach turystycznych tej ziemi stanowią: urzekające piękno i rozmaitość rzeźby terenu i doskonale rozwinięta baza noclegowa.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena