Wskutek nawałnic, ulew i powodzi często dochodzi do sporych zniszczeń w budownictwie. Niejednokrotnie zalane budynki nadają się już tylko do wyburzenia, inne do generalnych remontów, jeszcze inne wystarczy osuszyć i wyremontować.

Data dodania: 2010-12-03

Wyświetleń: 2218

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W niniejszym artykule chciałbym podjąć się próby przedstawienia Państwu podstawowych sposobów osuszania budynków, oraz ich wady i zalety. Mogą być różne przyczyny zawilgocenia, natomiast we wszystkich przypadkach jeżeli chcemy skutecznie osuszyć budynek, konieczne powinniśmy w pierwszej kolejności usunąć przyczyny występowania wilgoci, następnie zastosować optymalną metodę usuwania wilgoci z budynku i wreszcie zająć się niwelowaniem skutków zawilgocenia.

Metod osuszania jest kilka i są one zależne od stopnia zawilgocenia ścian, stropów oraz podłóg. Generalnie możemy dokonać pierwszego podziału tychże metod na: naturalne i osuszanie sztuczne.

Pomieszczenia, które zostały zawilgocone w niewielkim stopniu osuszać możemy przy pomocy naturalnej techniki osuszania. Polega ona na naturalnym wymuszeniu obiegu powietrza poprzez otwarcie drzwi oraz okien (tzw. przeciąg). Jest to metoda tania, co wpływa na jej atrakcyjność, gdyż i tak spore wydatki będziemy zmuszeni ponieść, aby zrobić zakupy w sklepie budowlanym. Musimy wiedzieć, że skuteczność tej techniki w dużym stopniu zależy od warunków panujących na zewnątrz. Inna będzie skuteczność osuszania w lecie, inna jesienią, a jeszcze inaczej zawilgocone ściany zachowywać się będą w sezonie grzewczym. Powinniśmy wiedzieć, że technika ta, nadaje się do suszenia tylko cienkich ścian przy niewielkim stopniu zawilgocenia.

Jeżeli naturalna metoda nie może zostać zastosowana, alternatywą dla niej jest sztuczne osuszanie, które dzielimy na osuszanie inwazyjne i nieinwazyjne.

Najpopularniejsza techniką osuszania bez ingerencji w strukturę budynku jest metoda polegająca na podniesieniu temperatury w pomieszczeniu przy jednoczesnym wymuszeniu ruchu powietrza. Jedną z takich technik jest metoda mikrofalowa. Dużą skutecznością podczas sztucznego osuszania charakteryzują się również osuszacze absorpcyjne i kondensacyjne.

Podczas osuszania przy użyciu gorącego powietrza stosuje się nagrzewnice o przepływie powietrza 260-849m3/h. Temperatura powietrza wydmuchiwanego przez tego typu urządzenia powinna wynosić od 50 do 250°C. Podgrzewanie powietrza w pomieszczeniach ma niestety dosyć ograniczone możliwości stosowania, gdyż prowadzi do szkód w wyposażeniu technicznym pomieszczeń, zniszczenia materiałów oraz korozji.

Jednym ze sposobów inwazyjnego osuszania budynków jest metoda polegająca na poziomym przecięciu muru piłą łańcuchową, sznurową lub tarczową, ewentualnie strugą mieszanki cieczy o ciśnieniu 35MPa z piaskiem kwarcowym.

Inną dosyć skuteczną metodą jest technika elektroosmozy. Wykorzystywany jest wówczas prąd stały, który przepływa pomiędzy założonymi w murze dodatnimi i ujemnymi elektrodami. W ten sposób przepływając przez zawilgocony mur powoduje przemieszczanie wilgoci z górnej części muru w dolną część i dalej w kierunku gruntu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena