Niezależnie od trendów w branży wnętrzarskiej, okrągłe stoły cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ten kształt ma bardzo dużo zalet oraz… kilka wad, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o kupnie. Okrągłe stoły dają wiele możliwości aranżacyjnych, a odpowiednio dobrane dodatki sprawią, że Twoja jadalnia lub salon będą prezentowały się naprawdę wspaniale. Planujesz zakup okrągłego stołu? 

Data dodania: 2024-01-31

Wyświetleń: 83

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Okrągły stół – jak go wykorzystać w aranżacji wnętrza?

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek odnośnie do tworzenia aranżacji ze stołem tego typu w roli głównej.

Czy okrągły stół sprawdzi się w Twoim domu?

Skąd wzięła się tak wielka popularność okrągłych stołów? Powód jest całkiem prosty: okrągły blat zapewnia o wiele więcej miejsca, ponieważ nie ma narożników, które zwykle pozostawiamy niezagospodarowane. Osoby przywiązane do tradycji stawiają na pierwszym miejscu stoły prostokątne, jednak najwyższy czas powiedzieć to wprost: okrągły stół w wielu przypadka będzie o wiele praktyczniejszy, dlatego nie ma co się bronić przed takim rozwiązaniem. Decydując się na okrągły blat, zyskujesz dużo przestrzeni. W większym gronie przekrzykiwanie się przez całą długość stołu może być uciążliwe; w przypadku stołów okrągłych bez problemu każdy może nawiązać kontakt wzrokowy z pozostałymi współbiesiadnikami. O wiele łatwiej także zasiąść przy takim stole; koniec z obijaniem się o narożniki czy przepuszczaniem na ławie. Jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz stół z okrągłym blatem – to stylowe i bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie że wiele modeli można dodatkowo rozsuwać i w ten sposób zyskać przestrzeń dla kolejnych gości. Uczciwość nakazuje jednak wspomnieć także o wadach takiego stołu. Do najważniejszych zaliczamy niemożność dostawienia takiego stołu do ściany, co w przypadku niewielkich i wąskich pomieszczeń może być utrudnieniem nie do przejścia. Tego typu stoły niezbyt dobrze sprawdzają się w roli blatów roboczych czy stołów przeznaczonych do pracy, szczególnie jeśli pracujesz przy komputerze – krzywizny mogą utrudniać wygodne ustawienie fotela do pracy. A skoro o fotelach mowa: w przypadku okrągłego stołu nie możesz wykorzystać ławki lub kanapy do usadzenia gości – każdy musi mieć swoje siedzisko. Nie zapominajmy także o obrusach – tu sprawa może być nieco skomplikowana.

Obrus na okrągły stół jaki model wybrać?

Nie każdy obrus może posłużyć do dekoracji okrągłego stołu; jeśli w Twojej kolekcji znajdują się wyłącznie obrusy prostokątne, musisz liczyć się z koniecznością zakupu nowych tekstyliów. Obrus na okrągły stół to przede wszystkim obrus okrągły, choć niekiedy dobrze sprawdzi się również model kwadratowy. Obrus na stół okrągły będzie równomiernie zwisał z blatu i tym samym prezentował się  najlepiej – w tym wypadku nie musisz się martwić o to, czy wszystkie rogi zostały odpowiednio ułożone. Jeśli przy stole spożywa się posiłki, zwisająca część nie powinna być zbyt długa, by nie utrudniać biesiadnikom dosunięcia do stołu. Jak zatem wybrać idealny obrus okrągły? 100 cm blatu najlepiej przykryć obrusem o średnicy ok. 150 cm, by zwisająca z każdej strony część miała długość ok. 25 cm. To najwygodniejsze rozwiązanie, choć warto posiadać także dłuższy obrus – bardziej elegancki i na specjalne okazje. A obrus kwadratowy? Tu zwróć uwagę na to, by zagięte rogi nie dotykały ziemi. W przypadku stołów okrągłych możesz postawić także na różnego rodzaju serwety, które nie zasłonią całego blatu, lub wybrać stylowy bieżnik z modnym nadrukiem.

Jak nakryć okrągły stół?

Jeśli w Twoim domu do tej pory stał stół prostokątny, możesz potrzebować kilku chwil, by przyzwyczaić się do nowego sposobu nakrywania. Oprócz obrusów przydadzą Ci się okrągłe podkładki, szczególnie te o dużej średnicy. Jeśli zdecydujesz się na modele prostokątne, zadbaj o to, by nie nachodziły na siebie i nie wystawały poza obrys stołu. Okrągły stół aż prosi się o to, by w jego centralnej części ustawić dekoracje. Tu możliwości jest naprawdę wiele – począwszy od wazonu z kwiatami po okolicznościowy stroik, świece czy nawet złożone konstrukcje ze światełek i dodatkowych dekoracji. Takie efektowne ozdoby przykuwają wzrok i znakomicie uzupełniają aranżację, jednak jeśli planujesz obiad lub kolację dla kilku osób, zadbaj nie tylko o wystrój, ale również komfort biesiadników. Zbyt duży wazon z wysokim bukietem będzie przeszkadzał w swobodnej rozmowie, a skomplikowana instalacja z kwiatów, lampek czy świec może utrudniać serwowanie dań. Takie rozbudowane dekoracje lepiej zostawić na okazje, gdy goście siedzą na kanapie, a okrągły stół pełni jedynie dekoracyjne funkcje. Na uroczystą kolację możesz za to przygotować specjalnie złożone serwetki, które nadadzą aranżacji eleganckiego wykończenia. Dobrym pomysłem będą także winietki, dzięki którym goście od razu będą wiedzieli, które miejsce zająć – w ten sposób ułatwisz sobie serwowanie dań. Możesz wypisać je samodzielnie lub po prostu wydrukować na ozdobnym papierze.

Artykuł sponsorowany 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena