Czasem wydaje się, że problemy, które uznaje się za relatywnie nowe, wymagają opracowania rozwiązań od zera. I o ile rzeczywiście czasem tak jest, to bardzo często rozwiązania są już gotowe i znane od lat. Betonowe płyty jomb są tego znakomitym przykładem.

Data dodania: 2022-10-12

Wyświetleń: 336

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Płyty jomb – najlepsze rozwiązanie nowych problemów

Czym są płyty jomb?

Płyty jomb to betonowe płyty ażurowe o wymiarach 100 × 75 centymetrów. Owalne otwory w nich wykonane sprawiają, że aż 38% powierzchni zajętej przez płyty jest dostępne dla odprowadzenia wody. Ponieważ są to płyty o dość dużej grubości, wykonane z wytrzymałych i odpornych na kruszenie gatunków betonu, mogą być wykorzystywane do wykończeń nawierzchni najazdów, placów manewrowych czy parkingów, tradycyjnie też wykorzystuje się je do umacniania brzegów cieków wodnych.

Dlaczego stary rodzaj płyt dziś tak świetnie sobie radzi?

Płyty jomb nie są nowym rozwiązaniem. Ten pomysł jest znany od dawna, ale przy radzeniu sobie z dzisiejszymi wyzwaniami uwidaczniają się zalety, na które wcześniej nie zwracano uwagi. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że dziś produkowane płyty jomb – są one w ofercie na przykład https://www.forbet.pl/ – w pewnych szczegółach różnią się od dawnych wariantów. Przede wszystkim są zdecydowanie odporniejsze, ale także pod względem estetyki, choć ogólny projekt nie uległ zmianie, prezentują się korzystniej.

Z jednej strony popularność tego rodzaju płyt betonowych będzie wynikała z ich faktycznej użyteczności: zdolności do ograniczania spływu powierzchniowego czy dużej wytrzymałości fizycznej. Z drugiej jednak, w porównaniu z niektórymi alternatywnymi rozwiązaniami, na przykład ażurowymi nawierzchniami kompozytowymi, tutaj zaletą może być niższy koszt. Nie porównuje się przy tym jednak jednostkowego kosztu, tylko odnosi się go do całego okresu eksploatacyjnego, który w przypadku płyt jomb często może wynieść kilkanaście lat lub więcej. 

Po tym czasie prawdopodobnie pogorszy się estetyka takiej nawierzchni, ale od strony funkcjonalnej nadal będzie spełniała ona wszystkie oczekiwania.

Formalny powód rosnącej popularności płyt ażurowych

Ażurowe płyty betonowe (jomb to tylko jeden z dostępnych na rynku wariantów) są rozwiązaniem, którego rosnąca popularność wynika po części przynajmniej z uwarunkowań finansowych i formalnych. Tutaj u podstaw leży oczywiście fakt, że otwory w płytach pozwalają na zmniejszenie spływu powierzchniowego, ale to może się przekładać na korzystniejszą ocenę projektów pod kątem wpływu na środowisko, a to w perspektywie niekiedy otwiera dostęp nawet do korzystniejszych form finansowania.

Płyty jomb są też wykorzystywane dlatego, że pozwalają na stworzenie wizualnie atrakcyjnej przestrzeni. Sama płyta oczywiście wyglądem nie zachwyca i nie takie jest jej działanie, jednak wypełnienie otworów humusem czy bodaj zwykłą ziemią pozwala na wysianie trawy i stworzenie parkingu lub placu, który będzie jednocześnie zielony i utwardzony. Takie rozwiązania są doceniane także przez inwestorów, którzy – zarówno kiedy chodzi o osoby indywidualne, jak i firmy – coraz częściej zwracają uwagę na ten aspekt.

Czy są jakieś ograniczenia?

Oczywiście. Płyty jomb, jak każda technologia, nie są idealne w każdym aspekcie. Praktyka jednak pokazuje, że ich wady nie są tak istotne, jak zalety i w zdecydowanej większości przypadków, choć oczywiście należy mieć je z tyłu głowy, to lista atutów jest wyraźnie dłuższa. Warto tylko wspomnieć, że wytrzymałość, ale i estetyka, będą zależały w dużej mierze od jakości wykonania, a to oznacza, że podstawowe zalety tego rozwiązania tak naprawdę dotyczą tylko płyt z górnej półki, wykonanych starannie i z zachowanie najwyższych standardów branżowych, często wykraczających poza minimum określone normami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena