Ełk jest miastem leżącym w województwie warmińsko - mazurskim, w północno - wschodniej części Polski. To jedno z największych miast znajdujących się na Mazurach, w krainie Wielkich Jezior. To znany ośrodek kulturalny i przemysłowy, a dzięki licznym atrakcjom turystycznym jest także miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów z całej Polski.

Data dodania: 2021-11-05

Wyświetleń: 419

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Atrakcje w Ełku

Wybrane atrakcje w Ełku i jego okolicach

Jednym z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w tym mieście jest Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Jest to największy i najstarszy zabytek sakralny w tym mieście. Został on wybudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim, a następnie przebudowany po zniszczeniach wojennych w XX wieku. Od końca II wojny światowej jest to polski kościół rzymskokatolicki. Wewnątrz budowli znajduje się ołtarz główny, który pochodzi z połowy XX wieku, a także znajdują się tam również 4 inne ołtarze boczne, jak również witraże, które przedstawiają najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. Cechą charakterystyczną budowli jest także wysoka wieża. Z wieży tej codziennie o godz. 12 odtwarza się hejnał tego miasta. Kościół wpisany został do rejestru zabytków w roku 1988.

Innym zabytkiem architektury sakralnej, który z pewnością warty jest uwagi turystów, jest Katedra św. Wojciecha w Ełku. Budowla ta została również wybudowana w stylu neogotyckim i również została przebudowana. Po części jednak kościół ten posiada wyposażenie gotyckie. Korpus świątyni posiada trzy nawy oraz 4 osie. Rzucającym się w oczy elementem jest m. in. wieża na planie kwadratu o trzech kondygnacjach. Znajdują się tam dwie zakrystie, a w prezbiterium i w wieży pojawiają się skarpy uskokowe. W pierwszej kondygnacji wieży zauważyć można portal, który zamknięty jest łukiem ostrym, natomiast ściany zdobione są ostrołukowymi blendami. Na wieży znajduje się hełm w kształcie stożka, który zwieńczony został krzyżem. Korpus główny budowli pokryty jest dachem dwuspadowym, natomiast dach zakrystii i prezbiterium ma trzy połacie. Elementami świątyni są m. in. cztery ołtarze.

Innym zabytkiem architektonicznym w tym mieście, który warto zobaczyć, jest na przykład Zamek w Ełku. Jest to zamek krzyżacki, który znajduje się na półwyspie Jeziora Ełckiego. Budowę tego zamku ukończono na początku XV wieku. Za najstarszy element tej budowli uznano wieżę, która miała funkcje mieszkalne i obronne, a jej mury w części zachowane są do dziś. W średniowieczu rolę murów obwodowych pełniły konstrukcje palisadowe. Zamek posiadał co najmniej cztery kondygnacje nadziemne. Posiadał również dwuspadowy dach z ozdobnymi szczytami.

Jeżeli chcemy poznać bliżej historię i kulturę tego miasta, warto wybrać się również do Muzeum Historycznego w Ełku. Jest to instytucja, w której zgromadzone zbiory o różnym charakterze, na przykład zbiory historyczne, etnograficzne, archeologiczne, i wiele innych. Koncentruje się jednak ono przede wszystkim na historii Mazur i Ełku. Można zobaczyć tam również ciekawe wystawy czasowe, takie jak m. in. „Sport w powojennym Ełku 1945-56”, „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” czy też „Godne święta. Boże Narodzenie i zwyczaje świąteczne na Mazurach”.

Innym ciekawym zabytkiem jest również Wieża ciśnień w Ełku. Jest to wieża wodna, która została wybudowana pod koniec XIX wieku. Uznawana jest za jedną z najlepiej zachowanych wież ciśnień na obszarze Mazur. Jest wpisana do rejestru zabytków. Budowla ta ma pięć kondygnacji, z czego dwie pierwsze są otynkowane od zewnątrz. pozostałe kondygnacje są rozdzielone w połowie poprzez gzyms arkadowy. Dwie pierwsze kondygnacje umieszczone zostały na planie ośmioboku. Są one również boniowane wraz z drzwiami, które znajdują się w dużym portalu uskokowym. Budowla pokryta jest dachem kopulastym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena