Wyjazd nad polskie morze najczęściej kojarzy się z dniami spędzanymi na plaży, labiryntem z parawanów i wieczorami w nadmorskich tawernach. Jadąc na pomorze niewielu zdaje sobie sprawę, jakie alternatywy zapewnia ten region. Pojezierze pomorskie, to nie tylko Bałtyk, ale także malowcznie Kaszuby i Bory Tucholskie.

Data dodania: 2020-07-07

Wyświetleń: 680

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rzeki Pomorza - spływy kajakowe rzeką Wdą

Sieć rzeczna Pomorza sprawia, że może ono być atrakcyjną destynacją nie tylko dla tych, którzy wybierają się nad morze. Jeśli szukasz ciekawej alternatywy dla takiego wyjazdu, koniecznie sprawdź trasy kajakowe właśnie na pomorskich rzekach. Jedne z najbardziej malowniczych w tym rejonie Polski tras znajdują się na rzece Wdzie.

Meandry rzeki Wdy (przed wojną nazywanej Czarną Wodą) skrywają wiele skarbów natury. Zapewniają również dynamiczne zmiany w tempie spływu — rzeka miejscami płynie bardzo spokojnym nurtem, aby w innych przyspieszyć. Koryto rzeki jest poprzecinane mniejszymi i większymi jeziorami i dodatkowo malowniczo otoczone zróżnicowaną roślinnością. Gdzie szczególnie warto zwolnić tempo?

Pierwszym jeziorem na trasie spływu Wdą jest Jezioro Schodno. Znajduje się na północnym skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na brzegu jeziora znajduje się platforma widokowa, przy której warto zrobić przystanek, aby poobserwować leśne ptactwo, czy zachwycić się widokiem spokojnego jeziora ukrytego wśród zieleni. Jezioro Schodno należy do kompleksu Jezior Wdzydzkich, które jest ewenementem w tej części Kaszub. Na terenie tego parku krajobrazowego znajduje się, aż 50 jezior i jeszcze więcej mniejszych zbiorników wodnych. Największym jeziorem w tym rejonie jest jezioro Wdzydze, zwane również Wielką Wodą, czy Morzem Kaszubskim. Jezioro słynie z licznych wysepek. Największa z nich, czyli Ostrów Wielki ma powierzchnię, aż 91 hektarów (patrz zdjęcie poniżej). Jest to druga co do wielkości wyspa śródjeziorna w Polsce. Wyprzedza ją Wielimska Wyspa na pojezierzu drawskim, licząca zaledwie o 5 hektarów więcej.

ostrow_duzy

Obszar ten jest także szczególnie ważny dla fauny i flory tej części Pomorza. Kompleks Jezior Wdzydzkich jest siedliskiem i miejscem lęgu wielu chronionych ptaków wodno-błotnych. Ze względu na to, wybierając tę trasę kajakową, należy zwrócić uwagę na skrzydlatych przyjaciół — nie płoszyć ich i zachowywać się umiarkowanie cicho, kiedy znajdą się w pobliżu floty kajaków.

Wybierając się na spływ kajakowy rzeką Wdą, sprawdź lokalne atrakcje i zapoznaj się z proponowanymi w tym regionie trasami. Takie przygotowanie się do wyprawy pozwoli Ci obejrzeć Kaszuby z najlepszej możliwej perspektywy. Przemierzanie rzeki oraz jezior staje się znacznie ciekawsze, jeśli wiesz jakich rzadkich gatunków możesz wypatrywać w naturalnym środowisku. Studiując mapę i rozmawiając z firmami organizującymi spływy w tym regionie dowiesz się również, w których miejscach warto zrobić przystanek spływu, aby zachwycić się krajobrazem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena