W dzisiejszych czasach pozycjonowanie strony internetowej jest obok kampanii Google Ads jednym z najskuteczniejszych sposobów na promocję w sieci. Wiążę się z nim jednak wiele mitów. Jednym z nich jest przeświadczenie, że pozycjonowanie to tania usługa. Niestety czasy, kiedy rzeczywiście tak było, minęły - najpewniej bezpowrotnie.

Data dodania: 2019-04-29

Wyświetleń: 722

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki jest koszt pozycjonowanie strony internetowej?

Jednym z faktów, które wpływają na błędny odbiór cen pozycjonowania przez klientów, jest ich niewiedza na temat samego pozycjonowania. Nierzadko kontrahenci myślą, że stanowi ono swego rodzaju magiczną usługę, która wymaga jedynie zdobycia bliżej nieokreślonych linków pozycjonujących. Oczywiście same odnośniki są istotne, ale nawet z nimi związane są liczne koszty, które dla przeciętnego zjadacza chleba nie są oczywiste.

 

Koszty związane z pozyskiwaniem linków

 

Za dobrej jakości link trzeba zapłacić. Niestety w polskim internecie rzadko kiedy mamy możliwość pozyskania odnośnika w sposób bezpłatny. Koszt pozyskania dobrej jakości linka zaczyna się najczęściej od około 200 złotych. Do tego dochodzi najczęściej konieczność przygotowania treści przez copywritera. To kolejny wydatek rzędu około 50 złotych. W przypadku wielu branży, aby osiągnąć sukces, konieczne jest zdobycie dużej liczby linków, co oczywiście znacznie podnosi koszty działań.

 

Narzędzia SEO

 

W celu znalezienia miejsca na dobrej jakości odnośniki, konieczne jest korzystanie ze specjalistycznych narzędzi SEO. Cena najlepszego z nich - Ahrfes - to aż wydatek około 400 złotych miesięcznie. Za połowę tej ceny możemy skorzystać też z innych narzędzi, takich jak Majestic. Jednakże nie posiadają one wielu przydatnych funkcjonalności, które dostarcza aHrefs. Należy pamiętać, że praca przy stronie w kontekście pozycjonowania nie ogranicza się jedynie do pozyskiwania linków. Konieczne są także analizy słów kluczowych czy badanie struktury witryny pod kątem rozbudowy. Wiąże się to zainwestowaniem w następne narzędzia SEO. Potrzebne będą programy takie jak Senuto, KWFinder czy Screaming Frog, których koszt to wydatek około kolejnych 400 złotych miesięcznie.

 

Czas pracy i wiedza

 

Kolejne koszty związane z pozycjonowaniem dotyczą czasu, które musi poświęcić nad stroną specjalista SEO. Dotyczy to nie tylko bieżących prac, czy przygotowywania treści, lecz także uczestniczenia w kursach na temat pozycjonowania oraz ciągłego czytania lektury na temat SEO. Jeśli pozycjoner sam nie przygotowuje odpowiednich treści, generuje to dodatkowe koszty związane z opłaceniem copywritera. W przypadku dużych sklepów internetowych może to być koszt przekraczający nawet 1000 zł miesięcznie.

 

Pozycjonowanie nie jest tanią usługą

 

Ogromny nakład czasu pracy w połączeniu z koniecznością korzystania z wielu narzędzi oraz płacenia za wartościowe linki sprawia, że pozycjonowanie nie jest tanie. W przypadku branży mających dużą konkurencję trzeba liczyć się z wydatkami liczonymi nie w setkach, lecz tysiącach złotych.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena