Planujesz pracę w Niemczech jako opiekunka osób starszych? Dowiedz się jaką formę zatrudnienia wybrać, aby zagwarantować sobie niemiecką emeryturę i już dziś zabdać o swoją spokojną starość.

Data dodania: 2017-03-02

Wyświetleń: 977

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy pracując w Niemczech mogę liczyć na zagraniczną emeryturę?

Opiekunka seniora w Niemczech z gwarantowaną emeryturą!

Podczas wyjazdów za granicę w celu zarobkowania jako opiekunka osób starszych na pewno wielu z Państwa zastanawia się nad różnymi aspektami takiej pracy. Z naszego doświadczenia wynika, że oprócz wynagrodzenia, najczęściej poruszane są kwestie socjalne i emerytalne. Potencjalni kandydaci często nie wiedzą, czy i na jakich zasadach czas spędzony na opiece w Niemczech wlicza się do ich wieku emerytalnego. Czy emeryturę przyjdzie im otrzymywać w Polsce, czy może w Niemczech? W przypadku pracy jako opiekunka seniora w Niemczech odpowiedzi na te pytania daje nam sama Unia europejska i jej zapisy o koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych. 

UMOWA O PRACĘ GWARANCJĄ NALICZENIA ŚWIADCZENIA EMERYTALNEGO!

Podstawowym warunkiem, jaki musimy spełnić, aby być upoważnionym do świadczeń emerytalnych z innego kraju UE, jest umowa o pracę podpisana w tym kraju.

Pracując jako opiekunka osób starszych na niemiecką umowę o pracę, zyskujemy pełnię praw i przywilejów z niej płynących. Jednym z tych przywilejów są świadczenia emerytalne. Dzieje się tak dlatego, że w niemieckim systemie społecznym, znanym jako Deutsche Rentenversicherung, każdy obywatel zatrudniony na umowę o pracę podlega obowiązkowi opłacania składki emerytalnej. Podobnie jak u nas składkę odprowadza za nas pracodawca.

Podsumowując, dzięki umowie o pracę mieszkaniec dowolnego kraju UE, który ubiega się o przyznanie emerytury w Niemczech może otrzymać ją na takich samych zasadach jak rdzenny obywatel.

OD CZEGO ZALEŻY WYSOKOŚĆ NIEMIECKIEJ EMERYTURY?

Niejeden z nas chciałby z góry poznać wysokość swoich przyszłych świadczeń. Niestety, podobnie jak u nas, tak i w Niemczech, system ubezpieczeń społecznych jest bardzo skomplikowany i zależy o wielu czynników na bazie, których obliczane jest świadczenie. Do podstawowych z nich możemy zaliczyć: rok urodzenia, wysokość zarobków i odprowadzanej składki oraz okresu zatrudnienia.
Pamiętajmy, że w Niemczech emerytura obliczana jest na podstawie okresu, w którym byliśmy ubezpieczeni, a jej wartość bazuje na zarobkach, jakie otrzymujemy od pracodawcy w tym czasie. Do ustalenia świadczenia Niemcy posługują się tak zwanymi punktami emerytalnymi, które nazywane są Rentenpunkte.

JAK WYGLĄDA WIEK EMERYTALNY W NIEMCZECH?

W Niemczech na emeryturę możemy przejść już po 5 latach pracy. Oczywiście emerytura po tak krótkim czasie odkładania będzie jednak dość znikoma. Obecny wiek emerytalny, w którym możemy przejść w Niemczech na emeryturę to 67 lat. Co ciekawe świadczenia emerytalne możemy w tym kraju pobierać także po 63 roku życia, ale pod warunkiem posiadania 45 lat pracy.

Warto także wiedzieć, że jeżeli w Polsce otrzymamy emeryturę już w wieku 60 lat, to na niemiecką emeryturę będziemy musieli poczekać jeszcze 7 lat. Wiąże się to z tym, że opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech podlega niemieckiemu prawu emerytalnemu, które pozwala domagać się świadczeń emerytalnych dopiero po ukończeniu 67 roku życia.

Niedawno w Polsce pojawiła się dość nieprecyzyjna informacja o tym, że Niemcy chcą podwyższyć wiek emerytalny do 73 lat. Z pewnością nie jest to jednak zmiana z dnia na dzień. Wiek emerytalny w Niemczech ma być dostosowany do średniej długości życia mieszkańców, a cały proces odbywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

NIEMIECKA EMERYTURA A BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE W POLSCE

Wiele osób sądzi, że aby otrzymywać niemiecką emeryturę lub związaną z nią opiekę zdrowotną na starość będzie musiała mieszkać w Niemczech. Oczywiście jest to nieprawda! Opiekunki osób starszych, które pracowały na umowę o pracę, muszą wnioskować o emeryturę w innym kraju członkowskim, natomiast świadczenia mogą być otrzymywane już w Polsce.

Jeżeli mieszkamy w Polsce i otrzymujemy świadczenia z innego kraju wspólnoty oraz z Polski to automatycznie podlegamy opiece zdrowotnej w Polsce. Nie ma więc obawy, że gdy nadejdzie starość, to zagrozi nam leczenie na własny koszt. Nasze podstawowe prawa warunkują dyrektywy Unii europejskiej.

PODSUMOWANIE NAJWAŻNIEJSZYCH INFORMACJI

Na koniec zebraliśmy najważniejsze informacje w celu podsumowania i utrwalenia zdobytej wiedzy.

  1. Na niemiecką emeryturę możemy liczyć tylko i wyłącznie, gdy pracowaliśmy w oparciu o umowę o pracę i odprowadzaliśmy składki emerytalne.
  2. Emeryturę z innego kraju wspólnoty możemy otrzymywać dzięki dyrektywom unijnym zawartym w koordynacji systemów zabezpieczeń.
  3. Formę świadczeń emerytalnych i warunki ich otrzymywania, każdy kraj wspólnoty ustala samodzielnie. W przypadku Niemiec wysokość świadczenia zależy od tak zwanych Rentenpunkte i może być różna w starych i nowych landach.
  4. W Niemczech wysokość świadczeń emerytalnych zależy od naszego roku urodzenia, wysokość zarobków brutto (związanej z tym wysokości odprowadzanej składki) oraz czasu zatrudnienia na umowę o pracę.
  5. Świadczenia emerytalne z krajów wspólnoty oraz opiekę zdrowotną możemy otrzymywać, mieszkając na starość w Polsce.
  6. Obecnie wiek emerytalny w Niemczech wynosi 67 lat. Niemcy zapowiadają stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego, które będzie odbywać się w ciagu kilkudziesięciu lat.

Mamy nadzieję, że te informacje rozwieją Państwa wątpliwości i pomogą nad wybraniem najlepszej dla Was formy pracy jako opiekunka osób starszych za granicą. Pamiętajmy, że oprócz aktualnej pracy, zawsze warto też myśleć o zabezpieczeniu na starość, aby była piękna i spokojna.

Licencja: Creative Commons