W artykule przedstawię największe ciekawostki i rzeczy, które wywołują zdziwienie u Polaków emigrujących po raz pierwszy do Norwegii.

Data dodania: 2013-12-05

Wyświetleń: 1939

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciekawostki związane z pracą w Norwegii

1# Norweskie społeczeństwo

Norwegia to kraj powszechnej inwigilacji, a urząd skarbowy wie o nas praktycznie wszystko. Dodatkowo, w Norwegii pensje są jawne i każdy może je sprawdzić po wyszukaniu danego nazwiska.

Różnice w zarobkach w Norwegii nie są aż tak drastyczne, jak to ma miejsce w innych krajach Europy. Dla przykładu: kasjer może zarabiać około 300 – 400 000 NOK brutto rocznie, a menadżer 1 000 000 NOK brutto rocznie.

Wielu uważa, że Norwegia to kraj policyjny, gdyż zawsze można sprawdzić, ile zarabia sąsiad, ile płaci podatków i jaki ma majątek. Dodatkowo, sprawdzając numer rejestracyjny samochodu można uzyskać dane teleadresowe właściciela.

2# Pogoda

Temperatury w Norwegii wahają się od -10 do +8 stopni Celsjusza.

Latem jest jasno od około 3 rano do 23 w nocy.

3# Gospodarka 

Norwegowie dobrze dbają o swój rodzimy rynek produktów. Istnieje na przykład monopol produktow mlecznych (TINE).

Woda w Norwegii jest za darmo.

#4 Mieszkania

Mieszkanie jest bardzo ciężko wynająć – organizowane są prawdziwe castingi dla ludzi, którzy chcą wynająć mieszkania. Często w takim castingu bierze udział nawet kilkadziesiąt osób.

#5 Alkohol 

W większości sklepów spożywczych niemożliwe jest kupienie alkoholu po godzinie 20 (czasami już po 18). W Norwegii są koncesje na alkohol przyznawane obszarowo w zależności od liczby mieszkańców. Sklepów z alkoholami mocnymi jest bardzo mało, a na stacjach paliw nie można kupić alkoholu.

Norwegia obszarowo jest większa niż Polska, ale szacuje się, że w Norwegii jest tylko około 250 sklepów monopolowych.

#6 Narkotyki

Narkotyki w Norwegii są nielegalne, ale w wielu miastach są miejsca, gdzie ludzie mogą się narkotyzować. W Norwegii funkcjonują tak zwane białe pokoje, gdzie narkomani mogą w czystych warunkach wstrzyknąć sobie narkotyk.

#7 Żywność

Do Norwegii nie można wwozić produktów żywnościowych nieprzetworzonych typu: surowe mięso, kapusta, ziemniaki.

#8 Niedźwiedzie

Gubernator określa wytyczne, jak należy zachowywać się w trakcie spotkania z niedźwiedziem. Wygląda to podobnie do procedury policyjnej przed oddaniem strzału. W przypadku zabicia niedźwiedzia, natychmiast należy powiadomić o tym gubernatora, który wysyła helikopter po „zwłoki” oraz przeprowadzana jest procedura podobna do „przesłuchania prokuratorskiego".

#9 Wierzenia

Norwegowie są bardzo zabobonni – do dzisiaj układają kamienie na kominku wierząc, że uchroni ich to przed trollami.

Licencja: Creative Commons