Mediolan - stolica Lombardii i stolica światowej mody. To tam znajduje się wspaniała, gotycka katedra i najsłynniejszy teatr operowy świata La Scala.

Podróż po Mediolanie

Swe pierwsze kroki proponujemy na Piazza del Duomo, przed gotycką katedrę - Duomo Santa Maria Nascente di Milano. Wnętrze podzielone jest strzelistymi kolumnami, a mrok rozświetlają promienie słońca przenikające przez liczne kolorowe witraże.

W katedrze szczególnie w krypcie trzeba uważać na kieszonkowców.

 

Kolejny etap zwiedzania to wjazd windą na dach katedry (otwarty codziennie od 9.00 do 17.30). Stamtąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto, a także w czasie dobrej pogody na szczyty Alp.

Z góry dokładnie widać także całe Piazza del Duomo.

Na placu znajduje się wejście do olbrzymiej dziewiętnastowiecznej handlowej Galerii Vittorio Emanuele. Przez galerię można przejść do słynnego teatru La Scala. Wieczorami warto wejść na punkt widokowy obok katedry, skąd roztacza się piękny widok na oświetloną Galerię.

 

 

Kolejny punkt zwiedzania

Kolejny punkt zwiedzania proponujemy od zamku Sforzów - Castello Sforzesco. Zamek jest potężny, zbudowany na planie kwadratu, z rozległym dziedzińcem. Tam znajduje się też wejście do Castello Sforzesco Museo Civicci, zespołu małych muzeów z dziełami takich artystów jak: Giovanii Bellini, Tycjan oraz ostatnie dzieło Michała Anioła: "Pieta Rondanini". W pobliżu zamku znajduje się park, ze stawami i łukiem triumfalnym, wyjątkowo ładnie wyglądający w zimowej scenerii.

 

Następnym celem jest renesansowy kościół Santa Maria delle Grazie, znany także z powieści "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Kościół znajduje się na Via Carradosso, otwarty jest od wtorku do piątku oraz w niedzielę od 8.30 do 18.30 oraz w sobotę od 8.30 do 23.30. W budynku po lewej stronie kościoła znajduje się jedno z najbardziej znanych dzieł Leonarda da Vinci - fresk "Ostatnia Wieczerza". Całe muzeum podzielone jest na działy: jeden w całości poświęcony jest wynalazkom i projektom Leonarda. Jest także część poświęcona środkom transportu od powozów konnych, rowerów przez samochody do ogromnych statków wodnych i powietrznych. Jest także dział poświęcony astronomii i technologii informacji, gdzie można samemu sterować robotami i zobaczyć na żywo działanie skomplikowanych maszyn.

Na tej samej ulicy jest znany kościół Sant’Ambrogio, najważniejszy kościół w mieście, gdyż to właśnie Święty Ambroży jest patronem miasta. Relikwie Świętego znajdują się w krypcie.

Europejskie Spotkania Młodych są organizowane przez wspólnotę Taize co roku, na przełomie grudnia i stycznia, za każdym razem w innym, europejskim mieście. Wszyscy uczestnicy mają zapewniony nocleg u rodzin, które zdecydowały się pomóc w organizowaniu spotkania. Posiłki są wydawane dwa razy dziennie, najczęściej na terenie targów, a noworoczny obiad jest tradycyjnie przygotowywany przez goszczące rodziny. W czasie spotkania odbywają się modlitwy i spotkania dyskusyjne łączące uczestników z różnej części Europy.

Licencja: Creative Commons