Rozwój dziecka w pierwszym roku jest najszybszy w całym jego życiu. Obserwując swoje maleństwo dzień po dniu, ze zdziwieniem zauważysz, jak szybko przeistoczy się z niemowlaka poznającego świat z pozycji leżącej w biegającego sportowca.

Data dodania: 2010-12-28

Wyświetleń: 1418

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Począwszy od drugiego miesiąca życia dziecko z zainteresowaniem obserwuje otoczenie. Z dnia na dzień jego wzrok się wyostrza. Potrafi skupić spojrzenie na kolorowych przedmiotach i wodzić za nimi oczami. W trzecim miesiącu zauważa swoje rączki, a miesiąc później bawi się nimi oraz wszystkim, co znajdzie się w ich zasięgu próbuje wkładać do ust.

 

Czteromiesięczny maluszek umie już komunikować się z innymi. Na widok rodziców głośno się śmieje. A o swoich potrzebach informuje różnymi rodzajami płaczu. W piątym miesiącu zaczyna " rozmawiać ", radośnie gaworząc.

Od czwartego miesiąca maluch zaczyna kontrolować swoje ruchy. Gdy położysz go na brzuszku, sztywno trzyma główkę, prostuje rączki i nóżki. Coraz częściej udaje mu się również przekręcić na plecki. pod koniec pierwszego półrocza maluszek swobodnie przekłada zabawki z rączki do rączki. Kiedy pochylisz się nad nim, będzie badał Twoją twarz, dotykając nosa, ust, oczu, czy ciągnąc za włosy. W siódmym miesiącu odkrywa, że może się przemieszczać, np. pełzając, czołgając się, turlając. Siedmiomiesięczny malec stale coś odpowiada - łączy głoski w sylaby i udaje mu się wypowiadać słowa, np. tata, baba. Ośmiomiesięczny  maluszek zwykle dobrze siedzi, a podczas leżenia na brzuszku obraca się. Wie też co oznaczają słowa " nie wolno ", ale nie stosuje się do nich. W dziewiątym miesiącu maluszek odkrywa świat, raczkując. A już miesiąc później próbuje stawać. Rozumie proste polecenia, np. podaj misia. Macha rączką na pożegnanie - robi pa-pa.W kolejnych miesiącach coraz częściej staje na nóżkach, zaczyna chodzić przy meblach, by w niedługim czasie dobrze biegać. Bycie samodzielnym coraz sprawniejszym sprawia mu wiele radości. Szybki rozwój idzie w parze ze zdumiewającym zapałem w ćwiczeniu nowych umiejętności, którego pozazdrościłby maluchom niejeden dorosły.

Czas, w którym maluch zaczyna siadać, a potem raczkować to okres wielkich odkryć. Mały Odkrywca poznaje  świat  i najważniejszym zadaniem rodziców jest zapewnienie mu bezpieczeństwa i możliwie  najlepszego komfortu, które ułatwią maluszkowi poznanie świata. 

Artykuł należy do pisma "Twoje Dziecko"

 www.naszedzieci-elwiral9.blogspot.cpm

 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena