Surowa elegancja i oszczędna forma, albo klasyczna wytworność podkreślona piękną ramą. Odpowiednio dobrane lustro zdobi przestrzeń, sprawia, że wnętrze nabiera niepowtarzalnego charakteru.

Data dodania: 2009-11-16

Wyświetleń: 2073

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwierciadła intrygowały od zawsze. Współcześnie jest niezbędnym wyposażeniem każdego mieszkania, powiększa optycznie i otwiera przestrzeń. Z tego też powodu bardzo chętnie stosowane jest w małych wnętrzach.
Dobrze dobrane lustro, powieszone w eksponowanym miejscu, stworzy z przestrzenią harmonijną całość, stając się ciekawym akcentem dekoracyjnym. Warto więc zadbać, aby było one modne, oryginalne i funkcjonalne.

Jeden aktor, różne role
Lustrom powieszonym w przedpokoju czy łazience, przypisana jest głównie funkcja użytkowa. Tutaj stosuje się tafle o dużych powierzchniach i wydłużonych formach.Inną rolę pełni lustro usytuowane w strefie gościnnej, na przykład w salonie, gdzie jego dekoracyjny charakter będzie integralnym element aranżacji wnętrza. Odpowiednio oprawione lustro staje się, podobnie jak fotel czy stół, „pełnoprawnym meblem"
- Powieszone nad kominkiem z kafli, w ozdobnych ramach, podkreśli klasyczny styl przestrzeni. Tutaj idealnie pasują lustrzane obrazy z ręcznie wykonaną drewnianą ramą, np. pozłacaną. Z kolei do przestrzeni nowoczesnej pasuje lustro w stylu minimalistycznym, np. w ramach aluminiowych - tłumaczy Łukasz Godlewski z oprawiamy.pl
Krawędzie lustra mogą być gładkie, bez fazy oraz z dekoracyjnym ścięciem. Godne polecenia są zwierciadła z fazą, czyli ozdobnym szlifem, tworzącym naturalne obramowanie. Dzięki temu dekoracyjnemu elementowi wygląd lustra zostaje dodatkowo wzbogacony o ciekawe efekty wizualne. Oryginalnym wyróżnikiem mogą być dekory umieszczone na zwierciadle.
Alternatywą dla standardowych opraw może być zaaranżowanie przestrzeni przez umieszczenie blisko siebie dwóch kwadratowych luster o identycznych wymiarach.
Ale lustra nie tylko zdobią wnętrza. Mogą również stać się się oryginalnym prezentem np. dla nowożeńców. Urocze są nie tylko duże tafle. Małe lustereczka w ozdobnej ramce, z podpórką pomocne będą w wykonywaniu codziennego makijażu.

Ważne, aby dobrze wybrać
Dobór odpowiedniego rozmiaru lustra jest bardzo ważny. Zbyt małe będzie niewidoczne, za duże może przytłoczyć wnętrze. Aby uniknąć błędu warto wykonać np. z kartonu szablon zwierciadła. Pozwoli to nam na precyzyjne określenie rozmiaru lustra i zaoszczędzi problemów z ewentualną wymianą.

Łukasz Godlewski, Luca, oprawiamy.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena