Nagrania słowa mówionego zwane książkami audio coraz bardziej wpisują się w krajobraz polskiego rynku wydawniczego. Potencjalny słuchacz ma do wyboru coraz więcej pozycji bestsellerowych jak i niszowych tytułów audio kierowanych do wąskiej grupy odbiorców.

Data dodania: 2009-04-28

Wyświetleń: 1853

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z drugiej strony segment książek audio odbierany jest jeszcze dość mgliście, a nawet mylnie pod wieloma względami. Jest to typowy objaw charakterystyczny dla każdego młodego i rozwijającego się rynku. Pora więc zmierzyć się z często nieprawdziwymi przekonaniami dotyczącymi książek audio i obalić kilka stereotypów, najczęściej reprezentowanych przez osoby, które dotychczas nigdy nie zetknęły się z tym formatem.

8 mitów, z którymi najczęściej mamy do czynienia:

 Audiobooki są niewygodne, ponieważ wymagają specjalnego sprzętu czy oprogramowania

Dzisiaj odchodzi się już oz zabezpieczeń DRM, które ograniczały swobodę odtwarzania nagrań. Książki audio zapisane są najczęściej w niezwykle popularnym i powszechnie dostępnym formacie MP3, który można przechowywać i odtwarzać na płytach CD, DVD, kartach pamięci, telefonie komórkowym, discmanie, urządzeniu iPod, na komputerze, czy już nawet GPS podczas jady samochodem. Mamy więc do wyboru całą paletę wygodnych nośników, które możemy dostosować do czynności, które wykonujemy słuchając książki audio i dobrać je w zależności od tego czy idziemy na spacer, uprawiamy sport, gotujemy czy jedziemy samochodem.

Audiobooki możemy też wygodnie przechowywać nosząc przy sobie całą bibliotekę książek audio wgraną na kartę pamięci telefonu czy zebraną na płycie CD, którą wozimy w samochodzie.

 Książki do słuchania są trudno dostępne

Sympatycy książek audio coraz częściej korzystają z książek audio w wersji MP3 do pobrania bezpośrednio na komputer czy urządzenie mobilne (tzw. wersja download). Stwarza to wygodę późniejszego odtwarzania na nośniku, który mamy pod ręką. Dlatego osoby, które nie miały jeszcze styczności z książkami audio, najczęściej sięgają po nie po raz pierwszy za pośrednictwem Internetu. Badanie Audible.com, największego na świecie sklepu z książkami audio do pobrania, pokazało, że aż 50% klientów sklepu, którzy pierwszy raz kupili książkę audio, nigdy wcześniej nie słuchało audiobooka. Pokazuje to jak dużą rolę w popularyzacji formatu odgrywają sklepy internetowe,takie jak polski http://gazetka.nextpress.pl/rf/pr?p=10111&pid=145557 który oferuje już ponad 4000 tytułów audio do bezpośredniego porania na komputer. Aby kupić audiobooka, wystarczy kilka kliknięć myszką.

 Książki audio są drogie

Ten mit upada szczególnie, gdy mówimy o wersjach MP3 do pobrania z Internetu. Takie książki audio nie muszą być fizycznie przechowywane, pakowane i wysyłane. Brak tu również kosztów druku czy tłoczenia płyt. Dlatego e-sklepy oferują ksiązki audio nawet o 30% taniej niż ich odpowiedniki drukowane czy nawet te oferowane w księgarniach na płytach CD. Internetowi dystrybutorzy od dłuższego czasu oferują również pakiety abonamentowe, które pozwalają sympatykom książek do słuchania na jeszcze większe oszczędności. Polskim przykładem jest choćby klub
http://gazetka.nextpress.pl/klub/login.xml?register&referer=%2Fklub%2Findex.xml
 Książki do słuchania mają nienajlepszą jakość

To już nie są lata 80-te kiedy słuchaliśmy kabaretów, opowiadań czy słuchowisk na kasecie magnetofonowej, na której jakość nagrania pozostawiała wiele do życzenia. Oprócz nienajlepszej jakości dźwięku, słuchacze nagrań z tamtych lat nierzadko słuchali przypadkowych chrząknięć czy kaszlnięć, które bynajmniej nie miały służyć mówionej interpretacji słowa pisanego.

Obecnie realizacja dźwięku, produkcja i jakość wykonania oferują najwyższą jakość nagrań. Również dobór lektorów coraz częściej jest imponujący. Wśród czytających polskie audiobooki możemy już wskazać takie sławy jak: Jerzy Stuhr, Jan Englert, Marek Kondrat, Jerzy Trela, Piotr Fronczewski, Zbigniew Zapasiewicz czy Krystyna Czubówna. Część nagrań wzbogacana jest również o świetne efekty co jeszcze bardziej pobudza wyobraźnię słuchacza i gwarantuje najlepszą jakość słuchania.

Bardziej wymagający słuchacze mogą zapoznać się z najlepszymi polskimi produkcjami audio na stronie internetowej polskiego konkursu „Książka Audio Roku”, na której udostępnione są fragmenty nominowanych i nagradzanych produkcji.

 Wybór książek audio jest bardzo mały

Liczba polskich produkcji audio sięga już niemal tysiąca tytułów w kilkunastu kategoriach tematycznych, a więc jest już z czego wybierać. Poza standardowymi wydawnictwami audio na polskim rynku dostępne są również ogromne zasoby nagrań Polskiego Radia i Polskiego Związku Niewidomych. Oferta polskich książek audio rośnie bardzo dynamicznie - wzrosła aż trzykrotnie w ciągu 2008 r. Z kolei liczba tytułów angielskojęzycznych przekracza już 50 tysięcy tytułów.

 Audiobooki mają zastąpić wersje drukowane

Tak jak margaryna nie wyparła masła, tak i książki audio pozostawią miejsce książkom tradycyjnym. Są to po prostu dwa różne formaty, które odpowiadają na inny styl życia oraz czerpania wiedzy, rozrywki, poznawania literatury.

 Książki audio są dla leniuchów

Nie tylko. Dziś po książki audio sięgają w dużej mierze osoby dynamiczne. To świetny format dla osób zapracowanych, które nie mają okazji zatrzymać się na dłużej i pochylić się nad książką tradycyjną. Takie osoby mogą poznawać ulubioną literaturę podczas joggingu, dojazdów do pracy czy domowych porządków. Audiobooki są również wspaniałym formatem dla dzieci, działając na ich wyobraźnię i proponując często ciekawą interpretację lektora. Warto również pamiętać, że książki audio (szczególnie w wersjach download) są ekologiczne - nie zużywają atramentu i papieru, co odpowiada na potrzeby osób mających na uwadze dobro środowiska naturalnego.

 Książka audio jest trudna w nawigacji

Książkę tradycyjną możemy dowolnie wertować jak i oznaczać przeczytaną partię. Dziś podobnie jest z książką audio. Praktycznie wszystkie audiobooki podzielone są na drobne rozdziały jako odrębne pliki dźwiękowe trwające od kilku do kilkunastu minut. Pozwala to na wygodne powracanie do wybranych fragmentów.

Okazuje się więc, że książka audio ma wiele ciekawych atrybutów, które zainteresują każdego. Format ten charakteryzuje się z jednej strony niezwykłą prostotą, a jednocześnie oferuje wiele wartości dodanych związanych ze słuchaniem. Warto więc przekonać się osobiście i obalić własne mity na temat książek audio. Ucichną one w ciągu pierwszych minut słuchania.

Wybierz swój tytuł audio i zacznij słuchać już dziś:

 „Kaktus w sercu” – Barbara Jasnyk
 „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” – Dorota Masłowska
 „Kto zabrał mój ser” – Spencer Johnson
 „Sukces w każdych negocjacjach” – Bolko Fuchs
 „Księga dżungli” - Rudyard Kipling
 Angielski w pracy i biznesie – D. Guzik
 “7 Biggest Mistakes When Making Sales Calls” - David Ryder
 „Harvard Businessmanager: Die Ozean Strategie“ – Mauborgne

Licencja: Creative Commons
0 Ocena