Należy przedstawić zaświadczenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami. Do takiego dokumentu należy dołączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego, opinie, pozwolenia oraz niezbędne uzgodnienia.

Data dodania: 2014-11-21

Wyświetleń: 1750

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zalegalizować samowolę?

Inwestor musi potwierdzić prawo do dysponowania daną nieruchomością. Później należy czekać na decyzję i podporządkować się jej lub odwołać się od niej. Legalizacją zajmują się powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego.

Zanim wybudujesz sprawdź, czy nie popełniasz samowolki

Samowolka budowlana jest problemem wielu osób prywatnych oraz firm. Pod uwagę brane są tak błahe szczegóły, jak zmiana kąta nachylenia dachu. Jeśli na przykład nie powstanie planowany garaż, lecz komórka, to także jest samowola budowlana. Inwestor musi być ostrożny z przebudową i modernizacją. Każde takie działanie wymaga podjęcia ustaleń. Zawsze trzeba czytać przepisy – szczególnie godny polecenia jest art. 36 a ust. 5 prawa budowlanego mówiący, że nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu może być akceptowane wtedy, gdy nie dotyczy np. kubatury, obszaru zabudowanego terenu, długości, szerokości, liczby pięter, która wzniósł inwestor. Jeśli osoby niepełnosprawne muszą mieć pewne ułatwienia to także można je poczynić. Przebudowa nie może mieć wpływu na plan zagospodarowania przestrzennego. Zmiana konstrukcji dachu, czyli np. zmiana dachu płaskiego na pochylony, jest samowolką budowlaną. Inwestor powinien mieć pozwolenie na takie działanie.

Obowiązkiem inwestora jest albo osobiście znać przepisy, albo wynająć kogoś, kto posiada znajomość przepisów. Nieznajomość prawa nie chroni przed obowiązkiem jego przestrzegania. Twarde prawo, ale prawo – jak mawiali starożytni Rzymianie. Nie ma odwołania od nakazów, dlatego zawsze lepiej przestrzegać przepisów i nie pozwolić sobie na ich łamanie.

Samowolka budowlana drogo kosztuje

Inwestorowi nie wolno popełniać samowolki budowlanej. Przepisy nie zawierają dokładnego opisu terminu samowolka. Jednak w potocznym rozumieniu jest to budowa wykonana bez zgody. Inspektor nadzoru budowlanego stwierdza, czy doszło do samowolki budowlanej oraz złamania zapisów prawa. Ustawa Prawo Budowlane opisuje taki stan rzeczy. Inwestor zatem musi legalizować swoje działania. Jeśli stwierdzone zostanie naruszenie prawa to inwestor ma obowiązek wyburzenia samowolki.

Podsumowując, budować należy ostrożnie, stosując się do przepisów. Właściciele domów muszą wiedzieć, że nie potrzebują starać się o pozwolenie na budowę wiat, altan oraz oranżerii, których metraż wynosi do 25 metrów kwadratowych. Takich obiektów nie może być więcej niż dwa na 500 metrów kwadratowych działki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena