Wykonanie tego zadania czeka nas najczęściej po zerwaniu starej podłogi. Bez względu na to, czy decydujemy się na usunięcie starej posadzki ceramicznej lub kamiennej czy też starych parkietów drewnianych, a nawet przyklejanych wykładzin, możliwe jest zniszczenie podkładu.

Data dodania: 2014-11-01

Wyświetleń: 1774

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wyrównać podłogę?

Najczęściej taki stan rzeczy jest spotykany po zerwaniu posadzek ceramicznych i kamiennych. Nierówne podłoże, które nie trzyma odpowiedniego poziomu należy wówczas prawidłowo wyrównać. W tym celu konieczne może być stworzenie zupełnie nowego podkładu bądź też użycie zapraw wyrównujących. Błędem jest układanie na nierównej nawierzchni, np. nowych płytek ceramicznych i próba skorygowania podłoża za pomocą nałożenia większej niż wyznaczona grubości kleju do glazury.

Nowe podłoże

Jeśli widoczne na dużej powierzchni są znaczące nierówności, najlepszym wyjściem z sytuacji będzie wykonanie nowego podłoża, czyli stworzenie tak zwanej wylewki. Może być to tradycyjna wylewka cementowa lub cementowa z dodatkiem żywic syntetycznych, anhydrytowa bądź też gipsowa. Powinniśmy pamiętać o tym, że ograniczeniem dla wykonania wylewki mogą być starsze budynki, w których niemożliwym jest określenie dopuszczalnego obciążenia konstrukcji. 

Wylewki samopoziomujące

Rozwiązaniem w większości sytuacji mogą być masy samopoziomujące, w których skład wchodzi anhydryt lub też cement z dodatkowymi wypełniaczami mineralnymi bądź domieszkami włókien wzmacniających. Użycie takich środków gwarantuje uzyskanie wyjątkowo precyzyjnego i gładkiego podłoża. Co więcej, taki efekt możemy osiągnąć bez większej ingerencji w sam proces, ponieważ jak wskazuje nam sama nazwa tego rodzaju wylewek, są one w stanie wyrównać się samoistnie podczas rozlewania pod wpływem działania siły ciężkości. W naszej gestii nie leży wówczas zacieranie, zagęszczenie czy dodatkowe poziomowanie. Co ciekawe, tak stworzona wylewka może stanowić również ostateczną wersję podłogi, np. w pomieszczeniach o charakterze gospodarczym – warsztacie, komórce czy garażu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena