Jeszcze do niedawna beton nie miał zbyt licznej grupy zwolenników. Kojarzony był bowiem z siermiężną, PRL-owską zabudową, centralnym planowaniem i blokami z wielkiej płyty. 

Data dodania: 2014-08-24

Wyświetleń: 1233

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szare, proste bryły, które niegdyś były nieodłącznym elementem przygnębiającego, monotonnego krajobrazu architektonicznego większości miast, po latach wreszcie powracają do łask, razem z modą na minimalistyczny wystrój wnętrz, chłodne kolory i surową stylistykę. Obecnie beton architektoniczny jest coraz chętniej stosowany w budownictwie i aranżacji wnętrz.

Beton architektoniczny: czym właściwie jest

Ta, dość ogólna, nazwa, czasem stosowana wymiennie z „beton fasadowy/elewacyjny”, odnosi się do powierzchni betonowych, które posiadają zdefiniowane wymagania co do wyglądu. Wspomniany beton gwarantuje spełnienie wszystkich parametrów zarówno wytrzymałości, jak i trwałości, przy jednoczesnym efekcie estetycznych powierzchni otrzymanych jako produkt finalny. Kolejną korzyścią, w przypadku stosowania betonu architektonicznego, jest brak potrzeby pokrywania go warstwą tynku czy inną powłoką wykończeniową. Jednak aby osiągnąć pożądany rezultat – czyli wysoką jakość i estetyczny, oryginalny wygląd betonu, trzeba dopilnować by proces jego produkcji i wbudowywania przebiegał niezwykle starannie. Pomimo, bowiem, istnienia literatury fachowej dotyczącej technologii wykonania betonu architektonicznego, wciąż brakuje dopasowania jej do wiążących norm i przepisów budowlanych.

Czynniki wpływające na wygląd betonu

To, jak w końcowym efekcie będzie wyglądał beton, zależy od wielu – trudnych do przewidzenia i kontroli - czynników, towarzyszącym procesom produkcji i wbudowania surowca. Można jedynie określić ich charakter (materiałowy, technologiczny i wykonawczy) i jako główne wymienić:

● kształt i rysunek szalunku,
● środek adhezyjny, którego użyto,
● warunki pielęgnacji betonu,
● temperaturę powietrza przy przeprowadzaniu prac betoniarskich,
● rodzaj cementu i wskaźnik wodno – cementowy mieszanki betonowej,
● domieszki chemiczne, które modyfikują właściwości mieszanki betonowej oraz
● różnice w uziarnieniu piasku.

Również obiektywna ocena wykonanego budynku wymyka się zestawowi przejrzystych kryteriów. Wymagania stawiane betonowi architektonicznemu dotyczą przed wszystkim efektu końcowego, wizualizowanego w głowie architekta. Żeby precyzyjnie przekazać tę wizję przyszłym producentom betonu i firmom wykonawczym, należy je skategoryzować w trzech grupach: kryteriach materiałowych, związanych z projektowaniem właściwych mieszanek betonowych, kryteriach technologiczno – organizacyjnych i kryteriach przeprowadzania kontroli.

Beton architektoniczny VHCT

Ostatnio rosnącą popularnością cieszą się płyty betonowe VHCT. Są to gotowe płyty betonu architektonicznego na ściany, elewacje, posadzki, kominki, blaty, ogrodzenia i małą architekturę, produkowane bez dodatku sztucznych włókien! Łączą one parametry techniczne ceramiki, kamienia naturalnego i czystego betonu, co daje niezwykle efektowne wyniki. Takie płyty z betonu są zwykle oferowane w kilku wariantach, a dalsze specyfikacje, jak barwa, faktura, kształt i rozmiar są dopasowywane do indywidualnych potrzeb klienta. Zarówno elegancja opisanego materiału, jak i łatwość jego kształtowania sprawiają, że płyty z betonu architektonicznego są doskonałym elementem dekoracyjnym lub wykończeniowym.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena