Na ślub za granicą, na przykład na Cyprze, który jest szczególnie popularny, narzeczeni decydują się z wielu powodów. Inny klimat, inna atmosfera, zupełnie inna oprawa i całkiem nowe możliwości to sposób na to, aby z uroczystości niezwykłej uczynić całkowicie niepowtarzalną.

Data dodania: 2014-01-19

Wyświetleń: 1937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ślub za granicą? Jakie dokumenty będą potrzebne?

Aby w ogóle możliwe było zawarcie związku małżeńskiego poza granicami kraju, potrzebne jest całkiem sporo dokumentów, które w dodatku trzeba przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem. W większości krajów, jeśli możliwe jest uzyskanie ślubu kościelnego, to jest on ślubem konkordatowym, co oznacza, że trzeba związek małżeński przed Urzędem Stanu Cywilnego zawrzeć w czasie oddzielnej ceremonii – daje się to oczywiście zrobić jako dwa wydarzenia następujące bezpośrednio po sobie.

Aby zawrzeć ślub cywilny przed cypryjskim Urzędem Stanu Cywilnego, trzeba posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. Dokumenty te służą do potwierdzania tożsamości małżonków, a potrzebne będą także przy poruszaniu się po kraju i w czasie odpraw na lotnisku, więc nie trzeba nigdzie specjalnie się o nie starać. Potrzebne będą też kserokopie tych dokumentów, które zostaną później dołączone do akt.

Trzeba zabrać ze sobą odpis aktu urodzenia, a w przypadku osób po rozwodzie także odpis aktu małżeństwa z adnotacją urzędową o rozwodzie. Oczywiście te dokumenty, podobnie jak wszystkie inne, muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, ponieważ w innym przypadku nie będą mogły stanowić podstawy do zawarcia związku małżeńskiego.

To, czego nie potrzeba w przypadku ślubów w kraju, a co jest niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego na Cyprze to zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia takiego związku. Dokument ten jest ważny tylko przez trzy miesiące od daty wydania i musi być dodatkowo opatrzony ministerialną klauzulą Apostille.

O ile ceremonia ślubu cywilnego jest generalnie prosta i podobna we wszystkich krajach, o tyle ślub kościelny można zawrzeć tylko w niektórych państwach – na Cyprze jest to dopuszczalne, choć od strony formalnej będzie wymagało odrobiny wysiłku. Potrzebny będzie akt chrztu z adnotacjami o pozostałych przyjętych sakramentach, a także kserokopie paszportów (oryginał trzeba przedstawić do wglądu). Do ślubu poza własną parafią potrzebny jest specjalny dokument, czyli Licencja. Licencję uzyskuje się u proboszcz macierzystej parafii, a następnie zatwierdza w kurii biskupiej. Biskup udziela zgody na ślub i wraz z jego pisemną zgodą komplet dokumentów przesyła się do parafii, w której odbędzie się ceremonia wstąpienia w związek małżeński. Aby jednak ślub został udzielony, potrzebny jest jeszcze jeden dokument: protokół rozmów przedmałżeńskich. O ile licencja musi być wydana (lub przetłumaczona) w języku włoskim, łacińskim lub angielskim, o tyle protokół może być przygotowany często w języku polskim, a jeśli nawet wymagane jest tłumaczenie, to niekoniecznie uwierzytelnione.

Przygotowanie wszystkich dokumentów do ślubu cywilnego i kościelnego zajmuje trochę czasu, tym bardziej, że powinny one dotrzeć do końcowych adresatów na kilka tygodni przed planowaną datą ślubu. Opłaca się skorzystać z usług firmy, która zajmuje się organizacją ślubów na Cyprze i jest w stanie pomóc w dopełnieniu wszystkich formalności. Dzięki temu nie trzeba stresować się brakiem czasu albo niekompletnym portfolio. Dzięki takiej pomocy ślub za granicą będzie prostszy w organizacji, niż ślub w Polsce, gdzie przecież też jest w związku z tym sporo formalności do załatwienia – i przed urzędnikiem, i przed kapłanem.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena