Z drzew spadły już liście i czuć atmosferę polskiej jesieni. Jednak mimo że za oknem jeszcze świeci słońce, a w ciągu dnia temperatury są w okolicach 17 stopni Celsjusza, już niebawem trzeba będzie wymienić opony. Lepiej przygotować się do tego znacznie wcześniej, zanim zima zaskoczy drogowców. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, co i kiedy powinniśmy wykonać.

Data dodania: 2013-11-01

Wyświetleń: 1466

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy wymieniać?

Po pierwsze należy dokładnie wyczuć moment, kiedy należy odwiedzić zakład wulkanizatorski. Uwaga, wbrew powszechnym opiniom i praktykom nie jest to okres, kiedy na ulicach pojawi się pierwszy śnieg bądź gołoledź zwana żargonowo „szklanką”. Opony należy wymienić wówczas, gdy przez większość czasu temperatura w naszym regionie jest niższa niż 7 stopni Celsjusza. Tak przynajmniej jest w Polsce, w innych państwach zakładanie opon zimowych wyznacza prawo i jest tam zapis o obowiązku ich posiadania w danym okresie. Wracając jednak do naszego kraju: pora wymiany opon zazwyczaj przypada na okres, kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy. W tym roku wypada to 26 października.

Jaki sprzęt?

Jeżeli mowa o oponach zimowych, to warto zwrócić uwagę, że mamy wiele opon przystosowanych do walki z zimową aurą na drodze. Mamy dodatkowo opony całoroczne, opony nordyckie czy opony z kolcami. Akurat te ostatnie są zakazane na terenie Polski. Jednak w naszym przypadku, jeżeli zamierzamy wyjeżdżać w góry lub mieszkamy w obszarze górskim, warto sprawdzić sprzęt pomagający w zimie, jak na przykład łańcuch przeciwśniegowy.

Jak przechowywać?

Kolejną ważną rzeczą jest zadbanie o miejsce, gdzie będą przechowywyane nasze letnie opony w zimie. Takie miejsce musi posiadać odpowiednią wilgotność i temperaturę, a opony nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie bez znaczenia jest ułożenie tych opon oraz nieprzetrzymywanie ich szczelnie w workach, które zazwyczaj dostajemy gratis od wulkanizatora. Coraz więcej wulkanizatorów za bardzo drobną opłatą oferuje przetrzymanie opon, co nie tylko gwarantuje dobre warunki dla nich, ale także pozwala zaoszczędzić miejsce zwłaszcza tym, którzy mieszkają w miastach i nie mają komórki czy garażu.

Co sprawdzić?

Nie zawsze montujemy nowe opony zimowe. Jeżeli właśnie kupiliśmy używane lub mamy te z poprzedniego sezonu, należy je bardzo dokładnie sprawdzić od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Sprawdzajmy je najlepiej powoli obracając. Najważniejsze, aby na bieżniku i oponie nie było śladów popękania i rys oraz dziur, które mogą podczas użytkowania spowodować pęknięcie opony czy uciekanie powietrza. Za pomocą znacznika trzeba także ocenić, czy wysokość bieżnika, jaka pozostała, wystarczy, by przejeździć kolejny sezon. Pamiętajmy, że minimalna wysokość bieżnika to 1,6 mm, a to z kolei oznacza, że musimy mieć trochę więcej, aby bezpiecznie przejechać na danych oponach zimowych cały sezon.

Styl jazdy

Nie bez znaczenia podczas aury zimowej jest styl jazdy. Należy zawsze dostosować prędkość i manewry do panujących warunków atmosferycznych. Bezwzględną zasadą jest łagodne hamowanie i zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu. Nowe modele opon zimowych są coraz bardziej doskonałe, ale bez naszych umiejętności i odpowiedniego zachowania, zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach, nie będziemy mogli zapobiec różnym nieprzyjemnym wydarzeniom.

Ciśnienie

Zimą zmienia się ciśnienie w naszych kołach. Jest ono niższe niż w dniach ciepłych, więc należy zadbać o lekkie zwiększenie ciśnienia. Pompowanie azotem, które ma dawać gwarancję, nie działa tak jak powinno. Dlaczego? W powietrzu na naszej ziemi jest już go ponad 78%, a pompowanie azotem ma znaczenie tylko w przypadku pojazdów bojowych jak np. straży pożarnej, które narażone są na bardzo duże zmiany temperatury.

Jak widać zmiana opon to nie taka prosta sprawa i lepiej zawsze doczytać, co tak naprawdę powinniśmy zrobić. Jeżeli mamy stare opony bądź jeszcze w ogóle nie posiadamy opon zimowych, warto w ciągu kilku najbliższych dni zainteresować się ich zakupem. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena