Jak pozbyć się zalegającego w naszym ogrodzie śniegu? Przede wszystkim w sposób ekologiczny. Wybierając metodę odśnieżania, pamiętajmy nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale także o ochronie znajdujących się w ogrodzie roślin.

Data dodania: 2013-02-01

Wyświetleń: 1624

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy pasjonat ogrodnictwa wie, że odpowiednia opieka nad ogrodem powinna trwać przez cały rok. Jeśli nasz drewniany taras ogrodowy zalega gruba warstwa białego puchu, a ogrodowe ścieżki są całkowicie oblodzone, powinniśmy pomyśleć o szybkim sposobie usunięcia śniegu.

Tradycyjna łopata

Najprostszą metodą jest oczywiście tradycyjna łopata do odśnieżania, która sprawdzi się jedynie w przypadku lekkiego śniegu. W trudniej dostępnych miejscach, np. na tarasach drewnianych, może ona spowodować uszkodzenia oraz zarysowania, nie wspominając już o tym, że absolutnie nie poradzi ona sobie z twardym lodem.

Tylko nie sól!

Najgorszym sposobem było by posypanie tarasu lub ścieżki solą, zarówno spożywczą, jak i przemysłową. Szkodzi ona zarówno betonowym elementom w ogrodzie, a więc ścieżkom, płytkom czy kostce brukowej, ale również roślinom. Wzrost stężenia soli w glebie powoduje, że rośliny mają problem z pobieraniem wody, co w konsekwencji może prowadzić do ich powolnego obumierania. To właśnie przez nadmierną szkodliwość soli, wiele polskich miast powoli wycofuje się z jej użycia. Po okresie zimowym zniszczone są bowiem nie tylko ulice czy chodniki, a również zieleń miejska, na którą spychany był zalegający śnieg. Sól ma jeszcze jedna wadę: po roztopieniu śniegu lub lodu, pozostawia brud, czyli tzw. „błoto pośniegowe”, które dalej stwarza zagrożenie wypadku bądź poślizgnięcia.

Antylód

Wyjściem z tej sytuacji jest nowoczesna technologia, ukryta pod produktami o nazwie „antylód”. Ich specjalny skład chemiczny nie tylko rozpuszcza zalegający śnieg czy lód, ale również nie pozostawia po nim śladu. Oznacza to, ze całkowicie znika problem „błota pośniegowego” oraz niebezpieczeństwa związanego ze śliskim podłożem. Odpowiednia formuła takiego produktu nie wyrzadza również szkód w podłożu. Może on być więc stosowany zarówno na betonowych ścieżkach, jak i tarasach wykonanych z wysokiej jakości drewna egzotycznego. Co więcej, produkty tego typu są całkowicie biodegradowalne, nie zaszkodzą więc roślinom i pozwolą ich z powodzeniem przetrwać zimę.

Jak być „Eko”

Jak widać, ekologiczną postawę można prezentować zarówno podczas najprostszych, domowych czynności. Do skutecznej walki z mrozem możemy bowiem wybrać produkt nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny  - zarówno dla nas, jak i dla naszego ogrodu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena