Bóle głowy-przyczyny i sposoby leczenia                                

Data dodania: 2008-02-20

Wyświetleń: 8336

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele osób skarży się na częste bóle głowy.

Te dolegliwości w dużym stopniu uprzykrzają życie, upośledzają normalną, codzienną aktywność i źle wpływają na nasz stan psychiczny. Kto doświadczył ból głowy, wie, jak nieznośne jest to uczucie.

Ja sam do niedawna cierpiałem z powodu migreny,która już od wielu lat dawała mi się we znaki,naszczęście są sposóby na walke z nią,ale o tym za chwile,przyjżyjmy sie źródłom problemu.


» Przyczyny bólu głowy.

Przyczyny bólu głowy mogą być różne, często trudne do rozpoznania. Ogólnie bóle głowy można podzielić na dwie grupy:

-bóle głowy objawowe, czyli wtórne, wywołane innymi chorobami :

+Ból głowy może towarzyszyć miejscowym infekcjom w obrębie głowy, które dotyczą uszu, zatok, czy też zębów.

+Częstą przyczyną bólu głowy jest stan zapalny zęba i okostnej.

+Kolejną przyczyną bólu głowy jest zapalenie zatok przynosowych.Jest to jedna z najczęstszych chorób,wywołana przeziębieniem.Niemniej dolegliwości powodowane przez zapalenie zatok mogą być przykre czego i ja się przekonałem na szczęście już nie cierpie na ból zatok,które oprócz bólu głowy, zazwyczaj przejawia się zatkaniem i wodnisto-śluzowym lub ropnym wyciekiem z nosa, upośledzeniem węchu, ściekaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, towarzyszyć może jak obrzęk powiek, drapanie w gardle, ból mięśni, ból twarzy lub szczęki oraz gorączka i osłabienie.Ból może się wzmagać przy ruchach głowy.

+Bóle głowy, zwłaszcza w okolicy potylicznej, mogą być następstwem zmian zwyrodnieniowych w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa,a także mogą być spowodowane bólem karku.

+Bóle głowy, występujące rano, mogą być zpowodowane nadciśnieniem tętniczym,którego obiawami są zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, niepokój.

+Bóle głowy występują też jako objaw zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

+Inną przyczyną bólu głowy mogą być też guzy mózgu,których obiawamem jest pojawianie się nagłego bólu głowy oraz wymiotów.


-bóle głowy samoistne, czyli pierwotne:

+migrena może mieć wiele postaci,najczęściej cierpią na nią kobiety, choć i mężczyźni nie ustrzegli się tej dolegliwości.Obiawy to nudności,aura,wrażliwość na światło.

+Bóle napięciowe jest także częstym bólem głowy.Przyczyną tego schorzenia jest m.in. stres, emocje, brak snu, przemęczenie, a także czynniki fizyczne, np. niezbyt wygodna pozycja.Bóle napięciowe trwają różnie, od kilkunastu minut do wielu dni, aż do bólów przewlekłych, które trwają tygodnie.

+Ból klasterowy jest najbardziej dotkliwy spośród samoistnych bólów głowy. Napady zaczynają się w okolicy oka, rozchodzą się na połowę twarzy, a potem szybko narastają. Cierpią na nie przewarznie mężczyźni,obiawami są:zatkany nos i łzawienie.Bóle trwają od kilkunastu minut do kilku godzin,lecz lubią się często powtarzać i trwać przez całe lata.


Samodzielne leczenie.

Leczenie samoistnych bólów głowy polega na podawaniu leków przeciwbólowych (Paracetamol, Ibuprofen, Aspiryna), gdy pojawiają się wymioty leki przeciwbólowe podaje się w czopkach, podaje się też leki przeciwwymiotne.Używa się także leki uspokajające, zmniejszające napięcie emocjonalne.Najlepszymi Lekami dla migreny są leki nowej generacji, cieszące się największą skutecznością - tryptany.

Jednak gdy ktoś cierpi na bóle głowy całe lata,przyimowanie dużych ilości leków może znacznie zaszkodzić choremu.Dlatego stosuje się naturalne sposoby uśmierzania bólu takie jak:

-Czasami wystarczy spacer na świeżym powietrzu
- oderwanie się na chwilę od wykonywanego zajęcia
- krótki sen,
-ćwiczenie relaksujące lub masaż
-stosowanie roślinnych środków przeciwbólowych

A to tylo niektóre z naturalnych i bezpiecznych rozwiązań bólu głowy,trzeba je tylko poszukać.

Do lekarza

Gdy ból głowy pojawia się od czasu do czasu, ma niewielkie nasilenie, związany jest ze zmęczeniem, niewyspaniem, czy przeziębieniem i nie towarzyszą mu niepokojące objawy można stosować leki przeciwbólowe (np. Paracetamol, Ibuprofen). Gdy jednak dolegliwości bólowe trwają dłużej, pojawiają się często lub/i występują niepokojące objawy (np. gorączka, nudności, zawroty głowy, sztywność karku) należy skonsultować się z lekarzem, który po ustaleniu przyczyny zaleci odpowiednie leczenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena