W tym wpisie chciałbym poruszyć nie nową kwestię udostępniania plików i drukarek w systemie operacyjnym Windows XP, na zasadzie udostępniania prostego.

Data dodania: 2012-02-27

Wyświetleń: 2689

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mimo, że firma Microsoft w ostatnich latach wypuściła na rynek dwa nowe systemy operacyjne Vistę i Windows 7, to jak wykazują badania system XP cieszy się popularnością, a w ostatnich miesiącach nieco zwiększył swój udział w rynku, co jest fenomenem na OS, który ma już ponad 10 lat.

Proste udostępnianie plików i drukarek jest najczęściej stosowane w gospodarstwach domowych, za pośrednictwem routera. Za wzór opisu służyć będzie udostępnianie między komputerem stacjonarnym z systemem operacyjnym Winows XP Profesional i laptopem z OSem Windows XP – Home. Jeśli ktoś będzie mieć z tym problem, to przeczytawszy ten wpis, będzie mieć gotowy wzór do realizacji.

Na samym początku musimy odhaczyć dwie opcje:

W Mój komputer – narzędzia – opcje folderów – widok odhaczamy dwie opcje:

A) Użyj prostego udostępniania plików,

B) Automatycznie wyszukaj foldery sieciowe i drukarki.

       Następnie w Panelu sterowania – narzędzia administracyjne – zarządzanie komputerem – użytkownicy i grupy lokalne, ustawiamy hasło na gościa. Od samego użytkownika zależy, czy można, bądź nie zmienić to hasło, ale obowiązkowo odhaczamy konto jest wyłączone. To poprzez konto gościa komputer i laptop będą się ze sobą łączyć.

Pozostajemy w Panelu sterowania – narzędzia administracyjne – zasady zabezpieczeń lokalnych – przypisywanie praw użytkownika.

A) Odmowa logowania lokalnego – gdy jest tam gość, to należy go stamtąd usunąć.

B) Odmowa logowania w trybie wsadowym – tam dajemy konto gościa, bo my w domyśle logujemy się w trybie zwykłym, czyli lokalnym.

C) Logowanie lokalne – tam dajemy gościa.

Co trzeba jeszcze zrobić w tym miejscu.

1. Odmowa dostępu do tego komputera z sieci – gdy jest tam gość to go usuwamy.

2. Logowanie w trybie wsadowym – nie może tam być komputerów przypisanych do sieci, gdyż one jak pisałem wcześniej logują się w trybie usługi lokalnej. Gdy tam są, to je usuwamy. Jest to niezwykle ważne, gdyż w przeciwnym razie komputery nie będą się łączyć, a użytkownikowi oszczędzi to dodatkowego stresu.

       Kolejna rzecz. Panel sterowania – narzędzia administracyjne – zasady  zabezpieczeń lokalnych – opcje zabezpieczeń –dostęp sieciowy – udostępnianie użytkowników lokalnych jako samych siebie.

       Bardzo ważną sprawą jest odpowiednio ustawienie opcji w firewallu, tak aby komputery przepuszczały się wzajemnie. Nie trzeba całkiem wyłączać firewalla, tylko wystarczy jak w wyjątkach zaznaczone mamy udostępnianie plików i drukarek. Pamiętać należy też o własnych programach antywirusowych, które mają własne firewalle, zwłaszcza Norton antywirus. W jego opcjach należy wyłączyć firewall, bo inaczej nie przepuści on innego komputera, a użytkownik będzie w stanie permanentnej irytacji. Wyłączenie firewalla w programie antywirusowym nie oznacza, że dostęp do komputera jest dostępny dla każdego, gdyż mamy włączonego systemowego firewalla.

          Kolejna ważna rzecz, to nadanie unikatowych nazw dla komputerów, czy laptopów, które mamy zamiar połączyć, w tym wypadku komputer i laptop. Nazwa dla sieci musi być jedna i musi widnieć taka sama w komputerze i laptopie.

    Udostępniamy tylko te foldery i katalogi, które uznajemy za stosowne. Czyni się to poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszki (dla praworęcznych) w dany folder, a następnie udostępnianie i zabezpieczenia, później klikamy w udostępnij ten folder.  Tutaj system daje dosyć duże pole manewru, jeśli chodzi o sprawę, na ile chcemy go udostępnić. To co zostało opisane do tej pory, sotyczy jedynie komputera hosta, który pracuje w systemie XP - Profesional, w wersji Home nie mamy tych opcji.

  Teraz dopiero przychodzi czas na puszczenie kreatora sieci na obu nośnikach i resetujemy je. Po restarcie należy być nieco cierpliwym, bo czasami mija i dobra minuta, zanim komputer i laptop w tym wypadku zobaczą się nawzajem. Moje miejsce sieciowe – wyświetl komputery grupy roboczej.

Gdy komputery jednak nie widzą się, a zabezpieczenia z systemu antywirusowego zostały zdjęte, to należy popingować. Klikamy START – URUCHOM – Command i dajemy polecenie ping….adres IP, ot przykładowo 192.168.0.1 i ENTER. Powinny być 4 pytania i cztery odpowiedzi, zero strat i odpowiedź powinna nadejść niemal błyskawicznie. Gdy nie mamy w miarę szybko odpowiedzi, albo otrzymujemy 100 strat, znaczy że nie usunęliśmy jakiś zabezpieczeń. Czynność tą należy wykonać na obu komputerach, względnie laptopach.

  Pamiętać należy o odpowiednim ustawieniu adresów IP, muszą one być różne dla obu nośników, powinny się nawet krzyżować, choć nie jest to wymóg z gatunku absolutu. Maska podsieci jest taka sama, czyli 255.255.255.0. Adres bramy domyślnej to przeważnie 192.168.1.254.Adres DNS to IP, które przydzielił nadawca internetowy. Obecnie kiedy zdecydowana większość użytkowników ustawia automatycznie uzyskanie adresu IP i adresu serwera DNS, te unikatowe adresy znajdziemy poprzez kliknięcie na połączenie lokalne w połączeniach sieciowych, będą one widoczne w dolnej części lewego paska.

Home Version

Gdyby jakiś użytkownik zechciał połączyć dwa komputery, względnie laptopy tylko w systemie XP – Home, to tutaj zadanie jest proste. Nie ma opcji użytkownicy i grupy lokalne, a także „użyj prostego udostępniania plików”. Potrzeba jedynie odpowiednio ustawić adresy IP i puścić kreatora, do logowania na takich kompach nie trzeba hasła. System XP – Home ma domyślnie ustawione udostępnianie plików i drukarek, choć w systemie prostym może uchodzić za hosta, to gdy chcemy połączyć już trzy nośniki potrzebny będzie OS XP – Profesional.

Ważne jest, aby wersja Home widziała drugiego kompa w sieci. W razie potrzeby pingujemy, czyli dajemy polecenie Command i adresy IP.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena