Gdy potrzebne dokumenty będą już złożone, gmina sporządzi dokumentacje techniczną, która jest potrzebna do zaświadczenia o tzw. samodzielności lokalu i złoży ja w starostwie. Powinieneś sprawdzić czy z mieszkaniem jest wszystko w porządku, czy czasami nikt nie rości sobie do niego prawa.
Gdy wszystko zostanie pozytywnie załatwione, rzeczoznawca, którego wynajmie gmina dokona wyceny Twojego mieszkania. Odejmując ewentualne bonifikaty, gmina poda Ci cenę mieszkania i zostaniesz umówiony na podpisaniem aktu notarialnego, który będzie potwierdzeniem własności mieszkania .
Ile może kosztować mieszkanie ?
Wszystko zależy od gminy. Ale w większości gmin można liczyć na bonifikatę w wysokości 90-95 %, jeżeli osoba kupująca mieszkanie płaci gotówką. Także mieszkanie może nas kosztować tylko 10 % wartości rynkowej.
Drugim czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest opinia rzeczoznawcy majątkowego. Jeżeli Twoim zdaniem jego wycena odbiega od realnej wartości mieszkania – powinieneś wycenę zlecić swojemu rzeczoznawcy ( gdy obie wyceny będą bardzo się różnić od siebie, sprawę może rozstrzygnąć organizacja rzeczoznawców majątkowych).
Tutaj znajdziesz adres rzeczoznawcy w swojej okolicy : Wycena nieruchomości – serwis rzeczoznawców majątkowych.
Jakie będę miał prawa do mieszkania ?
Gdy kupisz już mieszkanie ( po niższej cenie, bo otrzymałeś bonifikatę od gminy) – nie będziesz mógł go sprzedać, ani wynająć na cele nie mieszkalne ( biuro, lokal usługowy) przez 5 lat, licząc od daty nabycia.
Gdybyś to zrobił, gmina może zażądać zwrotu bonifikaty wraz z odsetkami.
Masz prawo zamienić wykupione mieszkanie komunalne na inne.
Możesz także je sprzedać – ale warunkiem jest przeznaczenie uzyskanych środków w ciągu 12 miesięcy na zakup innego mieszkania, domu, działki budowlanej.
Zamiana i sprzedaż mieszkania w ten sposób nie naraża Cię na zwrot bonifikaty.