Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania należy zastanowić się który będzie system odwadniania powierzchni będzie najlepszy. Artykuł opisuje zastosowanie odwodnień liniowych na przykładzie kanału rynnowego wykorzystywanego bardzo często w przemyśle spożywczym a także coraz częściej w przemyśle budowlanym.

Data dodania: 2010-06-23

Wyświetleń: 2480

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kanały rynnowe służą do zbierania wody z powierzchni posadzki i odprowadzania jej do kanalizacji. Kratki ściekowe stanowią odpływ ciagów technologicznych kanałow z którymi są połączone. Odwodnienia liniowe tego typu znajdują zastosowanie w zakładach przemysłu spożywczego (browary, mleczarnie, masarnie), chemicznego, w obiektach gastronomicznych, szpitalach i innych. Stosowane są również, gdy przepisy sanitarne i wymogi technologiczne wymuszają wykonanie odwodnień ze stali nierdzewnej, ze względu na wysoką higienę pomieszczeń produkcyjnych.

Kanały rynnowe wykonywane są najczęściej z blachy o grubości 2 [mm] ze stali nierdzewnej AISI 304 lub kwasoodpornej AISI 316. "Rynny" posiadają wbudowany spadek dna. W celu ułatwienia montażu, każdy kanał wyposażony jest w śruby rektyfikacyjne, oraz elementy kotwiące. Pozwalają one prawidłowo wypoziomować kanał oraz osadzić ją w betonie. Równocześnie nie można zapominać o odpowiedniej instalacji kanału w posadzce  gdyż tylko prawidłowy montaż pozwala na pełne funkcjonowanie. Jeżeli żle wypoziomujemy kanał może się okazać że stoji w nim cały czas woda zamiast spływać do kanalizacji.

Ruszty przykrywające:

Najczęściej stosowanym przykryciem kanału jest ruszt kratowy antypoślizgowy o oczkach 23 x 23 [mm] i płaskowniku nośnym 25x2 lub 30x2 [mm]. Poza takim rozwiązaniem przykrycia, stosuje się ruszty płytowe, drabinkowe lub blaszane perforowane. Ruszty kratowe stosuje się przy ruchu pieszym - wszędzie tam gdzie nie najeżdzają pojazdy ani przykładowo wózki widłowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena