Artykuł w dość przystępnym języku definiuje termin pellet wędkarski i jego zastosowanie podczas łowienia ryb. Podane zostały również wskazówki, czym powinno się kierować przy doborze odpowiedniego pelletu.

Data dodania: 2017-05-04

Wyświetleń: 1063

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pellet wędkarski – kusiciel ryb

Definicja

Pellet (inaczej granulka) jest produktem ze sprasowanych odpadów drzewnych używanym do ogrzewania domów, o walorach energetycznych zbliżonych do drewna opałowego. Ten rodzaj pelletu nie ma nic wspólnego z łowieniem ryb, zaś z pelletem o którym za chwilę będzie mowa łączy go jedynie zbliżony wygląd. A więc przejdźmy do rzeczy. Mniej znany „kolega” pelletu drzewnego nosi miano pelletu wędkarskiego i z powodzeniem używany jest do nęcenia ryb.

Zastosowanie

No dobrze. Już sobie wyjaśniliśmy różnicę, choć bardzo ogólnikowo. Pierwszy pellet daje ciepło, zaś drugi w jakiś tajemniczy sposób ma sprawić, że z nad wody wrócimy z koszem pełnym ryb. Ale co to w ogóle to nęcenie?

Nęcenie ryb odbywa się z użyciem tzw. zanęty, którą jest ów pellet wędkarski. Sam proces nęcenia polega na wabieniu ryby za pomocą wydzielanych przez pellet wędkarski atraktantów, które są dla ryby pokusą trudną do zignorowania. Wyobraźmy sobie nas samych w chwili, gdy małżonka bądź małżonek czeka na nas z naszym ulubionym obiadem, którego zapach roznosi się już na klatce schodowej. My natomiast niejako nęceni aromatem naszej najukochańszej potrawy nie jesteśmy w stanie skupić myśli na niczym innym i po prostu podążamy za źródłem zapachu. Podobnie jest z rybami.  

A więc uściślając, granulki pelletu wędkarskiego zostają przez wędkarza wpuszczone do wody i zaczynają „pracować”. W tym przypadku praca zanęty to jej rozpuszczanie się w zbiorniku wodnym. Podczas tego procesu pellet wędkarski pozostawia charakterystyczną chmurę zapachową w wodzie, która wabi ryby.

Jaki powinien być dobry pellet wędkarski?

Cechy na które warto zwrócić uwagę podczas zaopatrywania się w pellet wędkarski to:

 • szybkość i długość pracy w łowisku
 • smaki i rozmiary odpowiednie dla danych gatunków ryb
 • zbilansowanie pod względem zawartości węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin oraz minerałów
 • czy ulega całkowitemu rozkładowi w środowisku wodnym?
 • czy długo trzyma aromat?
 • i oczywiście czy nie jest spleśniały?

Chciałbym również napisać kilka zdań o smakach pelletu wędkarskiego. Już od razu powiem, że smaków jest cała masa i wciąż wytwarzane są nowe. Producenci próbują zaskoczyć wędkarzy nowym zapachem zanęty, która „oczywiście” sprawi, że ryby będą brały jak nigdy!

Ogólnie mówiąc można podzielić smaki pelletów na rybne i owocowe. Te pierwsze mają zdecydowanie bardziej intensywny zapach i zaraz po procesie aromatyzacji wytrzymanie w sąsiedztwie dużej ilości takiego pelletu może okazać się niełatwym zadaniem. Zapachy owocowe są już nieco przyjemniejsze dla nosa.

Przykładowe smaki

 1. rybne
  1. halibut
  2. łosoś
  3. kryl
  4. ochotka
 2. owocowe
  1. truskawka
  2. tutti-frutti
  3. morwa
  4. banan
  5. kukurydza
  6. wanilia

W przypadku rozmiarów są one mocno zróżnicowane i dobiera się je względem gatunku ryby, którą mamy ochotę złowić. Najmniejsze średnice pelletu wędkarskiego jakie widziałem to 2 mm, zaś największe dochodziły do 30 mm. Jeśli granulka jest duża, a można zastosować przewiercenie. Doskonałe do metody łowienia na włos.

Przykładowe rozmiary

 1. bez dziurki
  1. 2 mm
  2. 4 mm
 2. Z dziurką
  1. 8 mm
  2. 12 mm
  3. 16 mm

Podsumowując tą garstkę mam nadzieję przydatnych informacji chciałbym zaznaczyć, że przy wyborze odpowiedniego pelletu wędkarskiego najlepiej poradzić się doświadczonych wędkarzy, którzy zdążyli wypróbować dany smak i rozmiar zanęty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena