Obecnie na rynku królują śpiwory syntetyczne. Syntetyczne na zewnątrz, z syntetyczną wyściółką, jak i wnętrzem. Zazwyczaj są marne, mają natomiast jedną zasadniczą zaletę - są tanie, ale czy nie lepiej wydać raz więcej i mieć spokój na dłużej? Warto. Pytanie tylko jaki śpiwór wybrać – odpowiedź: puchowy.

Data dodania: 2013-01-15

Wyświetleń: 1155

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Śpiwory puchowe istnieją na rynku dużo dłużej niż aktualnie wszechobecne śpiwory syntetyczne. Używali ich już nasi dziadkowie. Technika ich produkcji zmieniała się wielokrotnie, niemniej jednak główna idea została ta sama. Śpiwór puchowy to materiałowy worek wypełniony puchem i pierzem gęsim lub kaczym.

Aktualnie śpiwory puchowe są dużo mniejsze, dużo bardziej wytrzymałe i lepsze termicznie dzięki zastosowaniu nowej techniki - mieszanki rożnego rodzaju puchu i sposobu, w jaki jest utrzymywany w śpiworze. W chwili obecnej na rynku mamy kilka(naście) różnych rodzajów komór, co w połączeniu ze stosowaniem warstw w różnych kombinacjach daje naprawdę dobre rezultaty. Ogólnie rzecz biorąc, zasada jednak jest prosta - im więcej wypełnienia, tym śpiwór cieplejszy, niemniej jednak odpowiednie jego ułożenie może mimo to zwiększyć osiągi śpiwora.

Ale dlaczego śpiwory puchowe są lepsze od syntetycznych? Są przecież 4-5 razy droższe od syntetyków!

Po pierwsze śpiwory puchowe są lżejsze i dają się lepiej spakować, gdyż jednostka puchu ma o około 50% większą pojemność powietrza.  Powoduje to, że śpiwory puchowe o takiej samej termice, jak ich syntetyczne odpowiedniki, są po prostu mniejsze i lżejsze. 

Po drugie śpiwory puchowe w przeciwieństwie do syntetycznych przy odpowiedniej pielęgnacji maja dużo dłuższą żywotność. Zadbany śpiwór puchowy może wytrzymać 5, a nawet 10 lat (albo więcej),  gdzie śpiwór syntetyczny po około 3-4 latach nie będzie miał prawie w ogóle właściwości termicznych.

Minusem śpiworów puchowych, niestety, jest ich spora wrażliwość na wilgoć w stosunku do śpiworów syntetycznych. Można się przed tym odpowiednio zabezpieczyć, albo na złe warunki wybrać śpiwór syntetyczny - większy, cięższy, ale bardziej odporny. 

Dobry śpiwór to niemały wydatek, ale jeżeli wydamy więcej na początku, to ten produkt będzie nam służył bardzo, bardzo długo. Warto się więc zastanowić nad wyborem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena