Trawy ogrodowe potrzebują całego szeregu czynników niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. Oczywiście nawóz to jest rzecz kluczowa, trzeba go dobierać w każdym wypadku bardzo starannie. Pamiętajmy o systematycznym nawożeniu trawy od wczesnej wiosny do jesieni. 

Data dodania: 2017-05-30

Wyświetleń: 1274

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nawożenie trawników i stosowanie nawozów

Wszystkie produkty obecne na rynku są bogate w bardzo wiele składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju rośliny. Bez wątpienia na uwagę zasługują nasiona do trawników. Mamy na przykład na rynku koncentrat do trawników z mchem. Jest to wieloskładnikowy i całkowicie rozpuszczalny w wodzie preparat do pielęgnacji trawnika, który zapobiega rozrostowi mchu. Jest on bogaty w mikroelementy, zapewni też intensywnie zielony kolor i efektywny równomierny rozrost trawy, jednocześnie przy tym przeciwdziałając rozprzestrzenianiu się mchu. Opakowanie takiego typu wystarcza nawet na 70 litrów gotowego nawozu. Nadaje się do wszystkich typów trawników. Także nawozy do trawy posiadają bardzo różny skład.


Nawóz do trawy to również wiele unikalnych rozwiązań, jak chociażby eliminowanie mchu. Przede wszystkim nadaje się do trawników zniszczonych i podatnych na krzewienie się chwastów i mchu. Jego zawartość azotu powoduje intensyfikację wzrostu traw oraz podwyższenie ich odporności. Obecne żelazo natomiast powoduje niszczenie mchu i zapobiega jego występowaniu. Znajdziemy na rynku także nawóz mineralny na trawniki. Powoduje on szybszy i bujniejszy wzrost roślin oraz poprawia intensywność zieleni. Systematyczne stosowanie zwiększa także krzewienie się traw zapobiegając zachwaszczaniu się trawnika. Do ochrony naszych traw przydadzą się także siatki ochronne. Ich wybór na rynku jest obecnie bardzo duży. Wszystko przede wszystkim zależy od materiału jego wykonania.

Stosowanie nawozów

Systematyczne stosowanie nawozów gwarantuje i zwiększa także krzewienie się traw zapobiegając zachwaszczaniu się trawnika. Dostarcza także potrzebnych mikro- i makroelementów, dzięki czemu w bardzo znaczący sposób wpływa na kondycję i walory estetyczne roślin. Na rynku mamy cały szereg nawozów naturalnych organicznych na trawniki. Większość z nich jest granulowana na bazie obornika kurzego. Powoduje on szybszy i bujniejszy wzrost roślin. Do tego poprawia intensywność zieleni. Trawy ogrodowe bezsprzecznie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. 

Nawozy do trawy to na pewno trudny wybór. Jednak zawsze prawidłowo nawożone rośliny będą bujne oraz obficie nam kwitną i mniej chorują. Są do tego jeszcze rzadziej zasiedlane przez szkodniki oraz znacznie bardziej odporne na mróz. Rośliny podlewa się oraz opryskuje nawozami płynnymi. Mogą one być mineralne albo organiczne. Wcześniej jednak należy pamiętać koniecznie o tym, żeby rozcieńczać je w wodzie. Możemy także stosować nawozy w postaci sypkiej. Zawsze w drugiej połowie lata nasze rośliny zaczynają się szykować do zimy, więc absolutnie nie powinno się pobudzać ich wzrostu. Oczywiście zbyt późne nawożenie jest groźne szczególnie dla krzewów oraz drzew. Ich pędy jednak mogą jednak mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą, a wtedy dochodzi najczęściej do przemarzania. Warto więc o tym w szczególności pamiętać. Nawóz przede wszystkim trzeba równomiernie rozsypać na powierzchni trawnika oraz zrobić to najlepiej po skoszeniu trawy. Jeżeli w ciągu kilka godzin po nawożeniu nie jest spodziewany deszcz, należy trawnik ten obficie podlać. Siatki ochronne także przydadzą się dla naszych traw z całą pewnością. Ochronią je przed wpływem niezwykle szkodliwych czynników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena