Nawet najstaranniej zabezpieczone drewno wymaga co kilka lat odnowienia zakres prac zależy od stanu technicznego elewacji.

Data dodania: 2015-02-24

Wyświetleń: 1099

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odnawianie elewacji drewnianej - artykuł specjalny

Drewno na zewnątrz pod wpływem wilgoci, słońca i zmian temperatury zmienia swoją objętość. Dla tego warto je zabezpieczać preparatami, które tworzą elastyczne powłoki na jego powierzchni. Uniemożliwią wnikaniu wody i promieni UV. Najpopularniejsze z nich to lakierobejce. Nadając kolor zapewniają powierzchniową ochronę.

Kolor i matowa powierzchnia

Jeżeli chcemy zabarwić drewniano i jednocześnie pozostawić matową powierzchnie najlepiej wybrać glazurę. By jednak ochrona była trwała wcześniej drewno musi zostać zaimpregnowane

Dlaczego impregnaty?

Zapewniają większy stopień ochrony. Przeciwdziałają korozji biologicznej powstrzymując szkodliwe działanie grzybów i pleśni czy niektórych owadów. Cześć preparatów zawiera również substancje niszczące szkodniki drewna. Nie tylko chronią drewno, ale i je leczą.

Czy zawsze przed odnawianiem trzeba szlifować drewno?

Nie obejdzie się bez tego, jeżeli powłoka ochronna zaczęła się łuszczyć lub na deskach pojawiły się przebarwienia np. sinizna. Niestety szlifowaniem nie przywróci się deskom spłowiałym od słońca dawnego wyglądu – tu uzyskamy naturalny kolor. Alternatywą do szlifowania jest użycie preparatu rozpuszczającego do farb. Działa on zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz np. na farbę tablicową – jednak użycie takiego preparatu powoduje to, że stracimy naturalny kolory drewna.

A co jak powłoka w porządku?

Jeśli natomiast powłoka nie pęka, nie łuszczy się można ją pomalować ponownie pamiętając o dokładnym oczyszczeniu. Najlepiej zrobić to papierem ściernym (ziarnistość 100-120). Powłokę renowacyjną nakładamy pędzlem, wałkiem bądź natryskowo w zależności od zaleceń producenta. Do odświeżenia najczęściej wystarcza jedno malowanie.

Uwaga kolory mogą zwodzić

Wybierając preparaty koloryzujące,warto pamiętając, że we wzornikach znajdziemy jedynie kolor orientacyjny tzn ostateczny efekt jaki uzyskamy na elewacji będzie zależny od gatunku drewna,grubości warstwy dekoracyjnej czy nasłoneczniane miejsca.

Kiedy robić renowacje elewacji drewnianej?

Odnawianie elewacji należy robić jednie w ciepłe i suche dni. Do malowania należy używać produktów o wysokiej paroprzepuszczalności – przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Podczas renowacji (po szlifowaniu odprysków) środki dekoracyjne nanosi się co najmniej w dwóch warstwach. Niektórzy producenci zalecają gruntowne oszlifowanie desek przed pomalowaniem. Między nanoszeniem kolejnych warstw elementy muszą całkowicie wyschnąć. Najlepiej jest odczekać do następnego dnia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena