World Wide Web – właśnie tak należy rozszyfrować skrót, od którego rozpoczyna się adres właściwie każdej strony internetowej. Co właściwie kryje się pod tą nazwą i na jakiej zasadzie funkcjonuje wspomniany system?

Data dodania: 2012-10-25

Wyświetleń: 1731

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pod pojęciem World Wide Web znajduje się specyficzny, wirtualny świat, do którego dostęp uzyskujemy poprzez obsługę komputera podłączonego do Internetu. W obecnych czasach to dla nas naturalne, że w przeglądarce internetowej mamy możliwość odnalezienia informacji na praktycznie dowolny interesujący nas temat, jednak prawdopodobnie niewielu z nas zna i rozumie działanie mechanizmu funkcjonowania nadmienionego systemu…

W powszechnym języku niekiedy pojęcia „Internet” oraz „WWW” używane są zamiennie. Tymczasem różnica między wspomnianymi terminami jest dość istotna – Internet jest bowiem systemem połączonych sieci komputerowych z całego świata, natomiast World Wide Web to nazwa najbardziej popularnej usługi funkcjonującej w ramach wymienionego systemu. Innymi słowy, WWW to nic innego, jak specyficzna aplikacja działająca w Internecie, która w istocie jest zbiorem najróżniejszych, skontaminowanych ze sobą dokumentów elektronicznych.

Jak to jednakże możliwe, że po wpisaniu adresu danej strony internetowej, w przeglądarce ukazuje nam się harmonijna całość? Przeglądarka internetowa to specjalny program komputerowy, który komunikuje się z serwerem WWW, na którym zamieszczona jest wywołana przez nas strona, za pomocą wysyłania i odbierania tzw. „zapytań”. Następnie otrzymywane z serwera informacje są przez przeglądarkę przetwarzane na to, co widzimy na ekranie monitora. W rzeczywistości jednak wszystko, co ukazuje się naszym oczom, opisane jest za pomocą specjalnych kodów, co w swej źródłowej postaci dla przeciętnego użytkownika komputera byołby niezrozumiałe.

Adres strony WWW, który wpisujemy w odpowiednim polu w przeglądarce, nazywa się URL (z ang. Uniform Resource Locator). Odnosi się on do adresu IP, a więc swoistego „położenia” w globalnej sieci danego serwera z interesującą nas stroną internetową. W przypadku większości stron przeglądarka najpierw „dekoduje” unikalny kod HTML danej witryny, a dopiero w następnej kolejności pobiera jej pozostałe elementy, jak na przykład fotografie, filmy, muzykę itp. Obecnie znaczna część witryn internetowych jest bardzo rozwinięta pod względem oferowanej przez nie zawartości, toteż przeglądarki pobierają poszczególne elementy oglądanych przez nas stron stopniowo. Sposób, w jaki „budowany” jest finalny efekt, określa wykorzystany do stworzenia danej strony język skryptowy, jak na przykład HTML, PHP, CSS itd. Ponadto bardzo mocną stroną systemu World Wide Web jest łatwe przełączanie się między treściami, które nas interesują. Stosuje się do tego tak zwane hiperłącza, których uporządkowana struktura tworzy zorganizowaną sieć informacji, złożoną z wszelkiego rodzaju multimedialnych treści.

Oczywiście powyższy opis funkcjonowania systemu WWW jest bardzo uproszczony i ma na celu uzmysłowić przeciętnemu użytkownikowi Internetu, jak to się dzieje, że praktycznie bez żadnego wysiłku ma ów użytkownik dostęp do wszelkich interesujących go informacji. W rzeczywistości komunikacja między komputerem użytkownika a serwerami WWW oraz proces polegający na przetwarzaniu przez przeglądarkę pozyskanych treści jest znacznie bardziej skomplikowany, jednak z perspektywy zwykłego zjadacza chleba wdawanie się w techniczne meandry jest w ocenie autora bezzasadne.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena