Dach jest nieodzownym elementem każdego budynku. Chroni go od opadów atmosferycznych, wiatru, zmian temperatury powietrza. Ciężko byłoby sobie wyobrazić życie bez dachu, to on  zapewnia nam komfortowe warunki w domu czy w pracy.

Data dodania: 2010-10-30

Wyświetleń: 2094

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dach składa się z konstrukcji nośnej i pokrycia. Większość dachów jest także wyposażona w urządzenia do odprowadzania wody typu rynny rury spustowe itp. Pokrycie dachowe stanowi zewnętrzną warstwę dachu i osłania bezpośrednio budynek od góry. Składa się zwykle z dwóch warstw - izolującej i warstwy podkładowej. Izolację można wykonać z papy, tworzyw sztucznych, dachówek, blachy lub innych nadających się do tego typu zastosowań materiałów. Warstwę podkładową mogą stanowić deski, beton, łaty itp.

Konstrukcję nośną dachu mogą być różnego rodzaju ustroje drewniane oraz wszelkiego typu konstrukcje stalowe, metalowe, żelbetowe i inne. Spośród konstrukcji stalowych, oprócz stosowanych od lat zwykłych ustrojów spawanych często stosuje się lekkie konstrukcje prefabrykowane. Nadają się one szczególnie do przykrycia obiektów handlowych, hal, magazynów, obiektów sportowych i innych konstrukcji budowlanych.

W przypadku konstrukcji dachowych z drewna rozróżnia się dwa typy: ciesielskie oraz inżynierskie. W konstrukcjach ciesielskich przekazywanie sił powstających w składowych elementach konstrukcji z jednych elementów na drugie odbywa się w miejscach złączy, głównie dzięki połączeniom ciesielskim. Gwoździe, śruby czy inne części metalowe i kołki drewniane stosowane są tylko pomocniczo.

Drewno używane na konstrukcje dachów powinno być przesuszone (18-23 % wilgotności), ponieważ drewno wilgotne jest mniej odporne na gnicie i paczenie a połączenia z takiego drewna w miarę wysychania znacznie się rozluźniają. Poważną wadą dachów drewnianych jest ich podatność na zapalenia oraz możliwość gnicia. Gnicie występuje szczególnie w miejscach, w których drewno łączy się z murem. Aby temu zapobiec należy stosować środki przeciwgnilne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena