Jednym z najczęściej wybieranych kabli do tworzenia domowej sieci elektrycznej, są kable telekomunikacyjne- zarówno do połączenia stacjonarnych urządzeń telefonicznych, jak i podłączenia sieci transmisji danych- Internetu.

Data dodania: 2016-10-14

Wyświetleń: 988

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kable enigmatyczne- TKSY, YTKSY

Jak podają normy, wśród kabli telekomunikacyjnych możemy wyróżnić kilka ich rodzaju, które różnią się między sobą przekrojem, co za tym idzie- docelowym zastosowaniem.

 

Kable enigmatyczne- TKSY, YTKSY

 

TKSY i YTKSY

 

Jednym z podstawowych kabli telekomunikacyjnych są kable o oznaczeniu TKSY lub YTKSY których pełna charakterystyka oraz parametry zostały określone w zeszytach norm PN-92/T-90321.

 

Oznaczenie

T- telekomunikacyjny

K-kabel

S-stacyjny

o żyłach miedzianych jednodrutowych

Y- izolacji polwinitowej

Yn- powłoce polwinitowej uniepalnionej

 

Z uwagi na wysokie parametry przewodzenia, żyły kabla TKSY wykonane zostały z drutu miedzianego o średnicy 0.5mm. Zostały one zaprojektowane w odniesieniu do przesyłania prądu o stałej wartości do 300V, w sektorze m.in. telefonicznym- jako kable abonenckie, telekomunikacji, teletransmisji, elektronice oraz akustyce lekkiej tzn. takiej, która nie spowoduje doraźnego uszkodzenia kabla pod względem mechanicznym, w trakcie normalnego użytkowania. Podczas układania kabli tego typu należy pamiętać o zachowaniu prawidłowego promienia zginania, który w tym przypadku nie promieniem być mniejszy niż 10d (d- wymiar zewnętrzny kabla) w temperaturze pracy od 10 do 20 stopni.

 

W normie zostało również określone docelowe przeznaczenie kabli tego typu, które jasno informuje o tym, że kabel TKSY nie nadaje się do zasilania urządzeń elektroenergetycznych- AGD, RTV, elektronarzędzi czy osprzętu ogrodowego, sprzętu grzejnego o silnikach elektroenergetycznych, nie nadaje się do wykorzystania w podwyższonej temperaturze pracy czy do układania bezpośrednio w ziemi, a powłoka polwinitowa nie jest odporna na zewnętrzne działanie środków chemicznych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena