Kształty przekroju rynien
RYNNY PÓŁKOLISTE (PÓŁOKRĄGŁE) – najczęściej spotykane na rynku. Średnica standardowo wynosi od 10 do 20 cm. Najczęściej stosuje się rynny o średnicy 10, 15, 18 i 20 cm. Do małych daszków (np. nad lukarnami) zaleca się średnicę 10 cm, jest ona wystarczająca.
- Półkolisty kształt rynien zapewnia im dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Woda z łatwością z nich spływa, a w razie gdyby zamarzła nie uszkodzi rynien, a jedynie lekko odkształci.
- Pasują do wszystkich rodzajów dachów – różnorodność rozmiarów pozwala dopasować rynny do każdego dachu.
RYNNY PÓŁELIPTYCZNE – bardzo podobne do rynien półkolistych, mają jednak większą przepustowość, dlatego są chętniej montowane na większych dachach.
RYNNY TRAPEZOWATE, PROSTOKĄTNE lub w kształcie GZYMSU– najrzadziej spotykany kształt rynien o podstawie 10 i 15 cm. Zazwyczaj mają niewielką wysokość, dlatego nadają się do małych dachów.
- Gdy woda zamarznie rynny odkształcają się bez szkód.
- Są przystosowane do montowania na hakach wewnętrznych, niewidocznych od zewnątrz.
- Wyglądają oryginalnie, ale ich użycie jest mało praktyczne – mają zazwyczaj niewielką wysokość, zastosowanie znajdują raczej na małych dachach. Ponadto mogą odkształcać się pod naporem lodu.
Rodzaj wywinięcia brzegów rynien
- ZEWNĘTRZNE – najbardziej popularne, usztywniają profil rynny i zapobiegają odkształceniom. Zewnętrzne wywinięcie krawędzi i głęboki profil – takie rozwiązanie zwiększa efektywność odprowadzania wody deszczowej.
- WEWNĘTRZNE - mniej popularne, chronią przed przelewaniem się wody podczas intensywnych opadów.
Kształt rur spustowych
Rury o przekroju:
- okrągłym – najpopularniejsze o średnicy 100 mm,
- kwadratowym – nie są przeznaczone do rynien półokrągłych i półeliptycznych,
- prostokątnym – nie są przeznaczone do rynien półokrągłych i półeliptycznych.
Należy pamiętać, że kształt rur spustowych powinien być dopasowany do kształtu rynien. Przekrój rury spustowej musi wynosić 3/4 przekroju rynny.
Średnicę rynien, liczbę oraz umiejscowienie rur spustowych określa doradca techniczny firmy, u której planujesz zakup systemu rynnowego.