Obecne technologie stosowane w produkcji stolarki okienno-drzwiowej pozwalają  klientom na zaoszczędzenie sporej części energii potrzebnej do utrzymania ciepła w domu. Przede wszystkim jakość materiałów oraz konstrukcja okna zapewniająca izolację termiczną na możliwie najwyższym poziomie pozwolą  zredukować koszty ogrzewania.

Data dodania: 2012-06-07

Wyświetleń: 1664

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Głównym kryterium odpowiadającym za energooszczędność okna jest współczynnik przepuszczalności termicznej Uw. Niski parametr Uw to niska przenikalność cieplna, a co za tym idzie, lepsze właściwości izolacyjne. Dokonując wyboru okna, należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika Uw dla całego okna, ponieważ jest to składowa przenikalności cieplnej: ramy, szyby oraz całej powierzchni okna. Sprzedawcy często wykorzystują ten fakt i podają klientom tylko informacje  o przenikalności termicznej samej szyby (U). Warto dopytać sprzedawcę o badania i certyfikaty, które potwierdzą parametry techniczne deklarowane przez producenta. Dokonując wyboru stolarki okienno-drzwiowej, lepiej mieć na względzie przyszłe wydatki związane z ogrzewaniem oraz fakt, że okna i drzwi energooszczędne są bardziej ekologiczne.

Jeden z największych europejskich producentów stolarki okienno-drzwiowej, wychodząc na przeciw wymaganiom odbiorców w zakresie nowoczesnych i energooszczędnych okien, poddał swoje okna pvc IGLO 5 oraz IGLO 5 Classic niezależnemu badaniu współczynnika przenikalności cieplnej w instytucie badawczym w Czechach.

Współczynniki przenikalności termicznej badanych okien potwierdziły, że w stosunku do metody obliczeniowej wg normy PN-EN ISO 10077-2 wartości te są lepsze o 27%. Pięciokomorowa budowa profilu pozwaliła na uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności termicznej oraz doskonałej stabilności: dzięki układowi komór wewnątrzprofilowych, uszczelek oraz użyciu szyb termoizolacyjnych.  Ponadprzeciętne wartości cieplne okien zapewniają oszczędność energii, mniejsze rachunki za ogrzewanie i ponadczasowy komfort cieplny, stanowiąc jednocześnie odpowiedź na współczesne wyzwania ekologii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena