Pojawiły się w Japonii już kilkanaście lat temu, mimo to na świecie wciąż wywołują zdziwienie, chodzi o hotele kapsułowe, które na azjatyckim rynku są, tak bardzo popularne, że i Chiny się na nie zdecydowały.

Data dodania: 2011-12-07

Wyświetleń: 1739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choć nam europejczykom trudno w to uwierzyć, hotele kapsułkowe pojawią się sporadycznie i u nas. Pokój wielkości jednoosobowego namiotu przypomina trochę trumnę, długość stanowi nieco ponad 2 metry, wysokość zaś około jednego metra, mimo to okazują się być dość wygodne i chętnie odwiedzane.

Noc w szanghajskim hotelu kapsułowym kosztuje niecałe 8 euro, to dużo mniej w porównaniu z tamtejszymi tradycyjnymi hotelami, które zasłynęły z najdroższych cen na świecie, wykluczając hotele w Emiratach Arabskich.

Niedaleko dworca kolejowego w Szanghaju na powierzchni 300 m kwadratowych uruchomiono pierwszy tego rodzaju obiekt. Posiada on 68 pokoi - kapsuł. Miejsca noclegowe stanowią 2 metrowe kapsuły (2 metry długości, 90 cm szerokości i 90 cm wysokości). Wszystkie z nich są dźwiękoszczelne, a więc nie przeszkadza nikomu chrapanie najbliższego sąsiada. Ponadto w każdej kapsule znajduje się gniazdko elektryczne, do którego można podłączyć telefon czy laptop, zegar, lampka, mini ekran telewizyjny oraz internet.

Najbardziej nie zadziwia rozmiar pokoju lecz ich ułożenie, bowiem znajdują się one po obu stronach wąskiego korytarza umiejscowione po dwie, czyli jedna na drugiej. W celu oszczędności przestrzeni drzwi zmienione zostały na rolety nie przepuszczające światła. Pobyt w hotelu nie jest liczony na doby, lecz na godziny, dziesięciogodzinny pobyt w hotelu to koszt 68 juanów, pełna doba jest jedynie o 20 juanów droższa i wynosi 88 juanów.

Hotele cieszą się dużą popularnością, bowiem standardowe, tzw. budżetowe hotele w Szanghaju oferują pobyt w pokojach o najwyższym standardzie w cenie kilkaset dolarów za dobę. W hotelu kapsułkowym nie ma co liczyć na własna łazienkę, obiekt wyposażony jest w publiczne toalety oraz prysznice, ponadto posiadają palarnię i wspólne pokoje gościnne.

Niestety nic się nie zmieniło w Chinach od wielu w sprawie traktowania kobiet, nadal są one uważane za drugi gatunek człowieka, dlatego z hoteli korzystać mogą wyłącznie mężczyźni, a szkoda, bo może kobiety wprowadziły by do tych surowych wnętrz trochę kobiecej ręki.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena