Sztuczne nawadnianie stosuje się w miejscach, gdzie od zieleni wymaga się wysokich walorów estetycznych, dobrej kondycji i bujnego wzrostu. Systemy nawadniające pomagają zachować odpowiednią gospodarkę wodną w naszych ogrodach i zieleńcach.

Data dodania: 2007-08-20

Wyświetleń: 5677

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 10

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

10 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sztuczne nawadnianie ogrodów i terenów zieleni jest obecnie powszechnie stosowanym elementem infrastruktury ogrodów przydomowych i terenów zieleni. Jego zastosowania obejmują nawadnianie trawników, nawadnianie rabat i kwietników, a także nawadnianie drzew oraz krzewów. W rozwiniętych krajach zachodnich systemy nawadniające i nawodnieniowe są nieodłącznym składnikiem wyposażania ogrodów i obszarów zieleni. Na terenach publicznych w sposób widoczny pomagają polepszyć jakość i kondycję zdrowotną roślin.

Firmy nawadniające ciągle wprowadzają nowe rozwiązania technologiczne,np. ogrody wokół Białego Domu w Waszyngtonie wyposażono w system nawadniający zraszaczy, których głowną funkcją ma być usuwanie zanieczyszczeń pyłowych z powierzchni liści i w ten sposób poprawienie efektywności ich fotosyntezy.

W zieleni miejskiej i w ogrodach przydomowych stosuje się różne konstrukcje nawodnień. Najczęściej są to instalacje pracujące na trawnikach lub też linie kroplujące, uzupełniające niedobory wilgotności wierzchnich warst gleby. Niekiedy zakłada się też instalacje nawadniające i systemy nawadniajace przeznaczone dla drzew, zwłaszcza reprezentacyjnych nasadzeń w bliskim sąsiedztwie powierzchni zapłytowanych, ciągów komunikacyjnych itp.
Licencja: Creative Commons
10 Ocena