Czasy w których żyjemy, to czasy drożejącej energi i galopującej ekologii. W imię tej ekologi, nowoczesne budownictwo idzie w kierunku płyt fundamentowych, coraz lepszych izolacji termicznych czy pomp ciepła, służących do ogrzewania.

Data dodania: 2019-03-16

Wyświetleń: 750

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Chciałem dziś poddać pod dyskusję, właśnie ten ostatni element a mianowicie pompy ciepła. Nie chodzi o samą idee, bo pompa ciepła jest urządzeniem pożytecznym i faktycznie skutecznie obniżającym koszty ogrzewania budynku, ale też skutecznie walczącym z zanieczyszczeniem powietrza. Co więc jest nie tak, że nie mogą się przyjąć? Co powoduje, że pompy ciepła w Polsce wciąż są czymś nietuzinkowym?

Otóż jest to ich cena, która często jest zaporowa. A na dodatek, ta cena jest niezrozumiała, i podyktowana chęcią zarobków koncernów produkujących te urządzenia. Cena markowej pompy ciepła, nigdy się nie zwróći. Urządzenie to, grzejąc dom który stoi np. na płycie fundamentowej, nigdy nie wyprodukuje tyle tańszej energii, aby jego cena zwróciła nam się poprzez jego wydajną prace. Dodatkow należy zwróćić uwage na gwarancję tych urządzeń, która najczęściej wynosi 10 lat. Jest to też okres, po którym awaryjność pomp ciepła znacznie wzrasta. Na forach internetowych, jest bardzo dużo wątków i dyskusji na temat ewentualnych napraw pogwarancyjnych tych urządzeń. Nadmienię tylko, że niejednokrotnie wymiana zepsute sprężarki to koszt ponad połowy całego nowego urządzenia. A więc czy faktycznie warto wydawać te wielkie pieniądze na urządzenie, jakim jest pompa ciepła? Moim zdaniem nie warto. Nawet biorąc pod uwagę dotacje, oraz różne programy które są tworzone po to, aby zachęcić inwestorów nowobudowanych budynków do ich kupna.

Co więc możemy zrobić? Jaką drogą pójść, aby było taniej a równie dobrze i równie efektywnie ale i równie ekologicznie? Jest takie rozwiązanie i są to kable grzewcze. Mają one praktycznie same zalety.

Po pierwsze cena. Koszt zakupu kompletnego systemu grzewczego, czyli kable plus sterowniki, jest dużo mniejszy niż koszt pompy ciepła. Różnica jest nawet trzykrotna.

Po drugie łatwość montażu. Do kabli nie potrzeba wykonywać żadnych dodatkowych instalacji. Kable montujemy w warstwie wylewki, lub w płycie fundamentowej, doprowadzamy do nich prąd i mamy gotowy system grzewczy. Na ścianie w każdym pomieszczeniu, montujemy sterownik czuwający nad odpowiednia temperatirą, i to wszystko.

Po trzecie gwarancja. Producenci kabli, dają 25 lat gwarancji na kable (niektórzy dają nawet dłuższą gwarancję), i jest to nieosiągalne dla innych rozwiązań i urządzeń grzewczych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena