Wystarczy rozejrzeć się dookoła aby zobaczyć jak wiele nowoczesnych inwestycji jest realizowanych w polskich miastach. Mnóstwo z nich ma możliwość realizacji dzięki środkom unijnym. Znaczne części miasta zamieniają się w ogromne place budowy, na których przebiegają różnorodne prace. 

Data dodania: 2015-09-08

Wyświetleń: 1309

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Inwestor zastępczy – kim jest?

Budowa osiedli mieszkaniowych oraz biurowców nie należy do najprostszych zadań. Przeważnie wiąże się z nadmiarem obowiązków, jakie trudno ogarnąć. Organizacja prac jest jedna bardzo ważna dla dotrzymania deklarowanych terminów. Bywa jednak, że inwestor generalny nie jest w stanie samodzielnie nadzorować przebieg inwestycji, właśnie wtedy wkracza inspektor zastępczy.

Kiedy potrzebny jest inwestor zastępczy?

Inwestorem zastępczym może być osoba fizyczna bądź firma, która posiada wszelkie uprawnienia inspektora generalnego. Pojawia się ona wszędzie tam, gdzie inspektor generalny, nie ma możliwości z jakichkolwiek względów być w danym czasie. Inwestor zastępczy działa zatem przy realizacji inwestycji budowlanej w imieniu inwestora. Może on reprezentować jego interesy w całości lub tylko na budowie. Zależne jest to przede wszystkim od zakresu umowy (najczęściej będzie to umowa o zastępstwo inwestycyjne) oraz zapotrzebowania. Inwestor zastępczy działa odpłatnie, podejmuje różnego rodzaju decyzję, które często wiążą się z zatrudnianiem ekip budowlanych, a także kontrolą poszczególnych etapów budowy.

Warto pamiętać, że inwestor budowlany nie ma za zadanie realizacji inwestycji, a jedynie jej kontrolę i wykonywanie czynności, które zostają zlecane odgórnie przez inwestora generalnego.  Zakres jego obowiązków określa umowa o zastępstwo inwestycyjne.

Umowa o zastępstwo inwestycyjne

Umowa zawarta pomiędzy inwestorem generalnym, a inwestorem zastępczym powinna zostać dokładnie sprecyzowana. Działania budowlane mogą bowiem przynosić niespodziewane skutki, które będą wymagać podejmowania nowych decyzji. Precyzyjne ustalenie warunków umowy pozwoli, między innymi na uniknięcie wszelkich trudności powiązanych z wypłaceniem należności, czy przekazaniem uprawnień i obowiązków. Jest to bardzo istotne, ponieważ inwestor zastępczy nie posiada odgórnie prawnie narzuconych czynności wykonawczych. Nie jest więc dokładnie sprecyzowane, jakie zadania oraz obowiązki powinien wykonywać, ani tym bardziej jakie uprawienia ma posiadać. Inwestor zastępczy musi praktycznie za każdym razem na nowo negocjować warunki pracy oraz ustalać poszczególne czynności, jakie będzie musiał wykonać w ramach konkretnej inwestycji.

Rola inwestora zastępczego może okazać się niezmiernie ważna i przede wszystkim wygodna, ponieważ odciąża inwestora generalnego. Ma on zatem znacznie więcej czasu na kontrolę i nadzór innych czynności prawnych. Bywa również, że główny inwestor może nie posiadać wymaganej wiedzy i kwalifikacji do realizacji niektórych czynności budowlanych, inwestor zastępczy jest w takim wypadku wręcz niezastąpiony.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena