W dzisiejszych czasach posiadanie domu z ogrodem to dla przeciętnego człowieka luksus. Rozpatrując ceny mieszkań w zestawieniu do kosztów budowy domu, można dojść do zaskakująco oczywistego wniosku. Jeśli weźmiemy pod uwagę budowę małego domu, wcale nie będzie to dużo droższa inwestycja, niż kupno mieszkania w bloku.

Data dodania: 2011-10-17

Wyświetleń: 1282

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budowa domu to inwestycja, którą warto dokładnie przemyśleć i solidnie zaplanować. Jeśli chcemy uniknąć rozczarowań i przykrych niespodzianek na jakimkolwiek etapie budowy, powinniśmy robić wszystko w myśl zasady lepiej uczyć się na cudzych, niż na własnych błędach. Ryzyko podjęcia złych decyzji będzie tym mniejsze, im więcej zdobędziemy wartościowych informacji. Wszelkie niejasności z zakresu szeroko rozumianego budownictwa, warto wyjaśnić podczas spotkania z doświadczonym i wykwalifikowanym architektem.

 

Pierwszym poważnym krokiem ku realizacji marzeń o własnym domu jest zakup działki budowlanej. Kiedy staniemy się już posiadaczami gruntu, możemy przystąpić do wyboru projektu. Jest to bardzo trudne, aczkolwiek kluczowe zadanie. Trafnie dobrany plan architektoniczny musi wyróżniać się pewnymi cechami. Przede wszystkim powinien on uwzględniać specyfikę trybu życia przyszłych mieszkańców. Musimy pamiętać, że jako taki podział na dobre i złe projekty domów po prostu nie istnieje. Tylko sprecyzowanie własnych wymagań pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru.

 

Często popełnianym błędem jest kupno projektu domu, którego budowa przewyższa realne możliwości finansowe. Brak funduszy jest równoznaczny z wydłużeniem czasu budowy. W rzeczywistości dom, który chcieliśmy uczynić symbolem naszego prestiżu i bogactwa, przypomina nam jedynie o naszej zachłanności i nieudolności. Jeśli dysponujemy ściśle określoną sumą pieniędzy, powinniśmy uwzględnić to przy wyborze projektu i sporządzaniu wstępnego kosztorysu. Warto zrezygnować z budowy wykańczanego latami i drogiego w utrzymaniu kolosa na korzyść niedużego, ale funkcjonalnego i ładnego domu.

 

Małe domy z poddaszem użytkowym mają wiele zalet. Na uwagę zasługuje nie tylko niski koszt budowy i eksploatacji. Ważne są również walory użytkowe i estetyczne. Organizowanie własnej przestrzeni życiowej na stosunkowo niewielkiej powierzchni sprawia, że każdy szczegół aranżacyjny jest w pełni dopracowany. Dzięki temu dom zyskuje wyjątkową atmosferę i swoisty klimat, który sprawia, że czujemy się świetnie w swoich czterech ścianach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena