Zadbany i równiutko przystrzyżony trawnik to jedna z najlepszych wizytówek domu. Dzięki niemu lepiej prezentują się rośliny ozdobne, a cały ogród wygląda schludnie i atrakcyjnie. Chodzenie czy odpoczywanie na takim trawniku to czysta przyjemność. Jednak, aby trawa w naszym ogrodzie była gęsta i dobrze rosła, musimy poświęcić jej trochę uwagi oraz regularnie wykonywać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.
Wiosenna regeneracja
Pielęgnację trawnika każdego roku powinniśmy rozpoczynać wraz z nadejściem sezonu ogrodowego, czyli na wiosnę. Wtedy to musimy pobudzić trawę do wzrostu oraz poprawić jej kondycję po zimie. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, musimy zacząć od dokładnego grabienia trawnika. Dzięki temu usuniemy obumarłe źdźbła oraz części roślin. Kolejną czynnością jest wertykulacja, czyli pionowe, płytkie cięcie darni. Zabieg ten ułatwi dopływ powietrza, wody oraz składników mineralnych zawartych w nawozach.
Kolejną czynnością jest uzupełnienie ubytków w trawniku, czyli wykonanie dosiewek. W tym celu najlepiej użyć specjalnych mieszanek regeneracyjnych. Na koniec wiosennych porządków na trawniku, należy rozprowadzić na całej jego powierzchni nawóz.
Regularne zabiegi
Podstawą pielęgnacji trawnika jest naturalnie koszenie. Regularnie przycinana trawa ma intensywnie zielony kolor, a także jest dobrze ukorzeniona. Długość, na jaką przytniemy murawę jest uzależniona od sposobu, w jaki użytkujemy trawnik. Jeśli będziemy po nim często chodzić, a nawet biegać, źdźbła powinny mieć około 3 cm. Natomiast trawa porastająca ozdobne trawniki, powinna mieć długość około 5-7 cm. Częstotliwość koszenia jest naturalnie uzależniona od warunków atmosferycznych, jednak nie powinniśmy tego robić rzadziej, niż raz na dwa tygodnie.
Musimy także pamiętać o regularnym podlewaniu. To jak często będziemy nawadniać trawnik, zależy od temperatury powietrza, oraz od tego czy trawnik dopiero wschodzi, czy już jest dobrze ukorzenioną murawą. Młode trawniki w lecie trzeba podlewać codziennie, natomiast te starsze wystarczy kilka razy w tygodniu. Najlepsza porą dnia na podlewanie jest wczesny ranek lub godziny wieczorne, kiedy intensywne promienie słońca nie zagrożą delikatnym źdźbłom.
Na koniec warto jeszcze wspomóc naturę i nawozić trawnik specjalnymi preparatami. Aby trawa rosła pięknie i bujnie wybierzmy mieszanki bogate w azot, potas oraz fosfor. W zależności od wybranego preparatu, zabieg należy powtórzyć kilka razy w sezonie.
Jak widać pielęgnacja trawnika nie jest zadaniem trudnym, ani skomplikowanym. Odrobina wysiłku i systematycznych zabiegów z pewnością zaowocuje bajecznie zieloną murawą.